- Polscy pogranicznicy powstrzymali wczoraj w Białowieży atak 100-osobowej imigrantów na polską granicę
- Granicę próbowało wczoraj przekroczyć 206 osób, którzy zostali zatrzymani przez polskie służby
- Funkcjonariusze SG zatrzymali również 6 obywateli Rosji oraz jednego obywatela Gruzji
- Stan Wyjątkowy na Podlasiu kończy się na początku grudnia
- Zobacz także: Rzecznik Żelaznej Dywizji o inwigilowaniu granicy polsko-białoruskiej
Wczoraj, tj. 26 listopada, granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 206 osób. Próbom tym zapobieżono. Za pomocnictwo funkcjonariusze SG zatrzymali 7 cudzoziemców: 6 obywateli Rosji i jednego obywatela Gruzji
– informuje Straż Graniczna.
Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Białowieży służby odparły atak na granicę grupy 100 osób
– dodano.
Wczoraj tj.26.11 gr.🇵🇱🇧🇾próbowało nielegalnie przekroczyć 206 osób. Próbom tym zapobieżono.
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) November 27, 2021
Za pomocnictwo #funkcjonariuszeSG zatrzymali 7 cudzoziemców:6 ob.Gruzji i ob.Rosji.
Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Białowieży,służby odparły atak na granicę grupy 100 osób. pic.twitter.com/UF1rLS3Jx9
Kończy się stan wyjątkowy
Od początku roku straż graniczna zanotowała ponad 37 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 8 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni, czyli do końca listopada.
Do połowy przyszłego roku, na mocy specustawy, na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.
rmf24.pl, twitter.com