Posłowie KO o rosnącej inflacji: “Wszyscy ponosimy tego konsekwencje”

Dodano   2
  Loading
Dariusz Rosati i Izabela Leszczyna

Dariusz Rosati i Izabela Leszczyna / Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

- Działając ręka w rękę doprowadzili do tego, że Polska jest jednym z krajów o najwyższej inflacji w UE, a my wszyscy ponosimy tego konsekwencje - powiedział Dariusz Rosati (PO), odnosząc się do Mateusza Morawieckiego i Adama Glapińskiego.
  • Posłowie Koalicji Obywatelskiej wyrazili niezadowolenie z powodu prowadzonej polityki przez Premiera Mateusza Morawieckiego i Adama Glapińskiego.
  • Jako powód wzrostu inflacji podali m.in. opóźnienia w transformacji energetycznej, jak również konflikt z UE.
  • – 7 proc. inflacji oznacza, że każdy z nas zapłacił nielegalny podatek w wysokości 7 proc. – powiedział Dariusz Rosati.
  • Zobacz także: PILNE! PayPal zablokował konto Marszu Niepodległości. Bąkiewicz: “To walka z patriotami”

Rosnąca inflacja

We wtorek odbyła się konferencja prasowa, w której posłowie Koalicji Obywatelskiej komentowali obecną inflację w Polsce. Poseł Rosati stwierdził, że odpowiedzialna za nią jest “spółka Mateusz Morawiecki i Adam Glapiński – premier rządu i prezes NBP”. Stwierdził ponadto, że Polska ma jedną z największych inflacji w Europie, czego my wszyscy ponosimy konsekwencje. 7 procentową inflację natomiast nazwał “nielegalnym podatkiem w wysokości 7 proc.”.

Odniósłszy się do kwestii złotego, powiedział, że NBP ma obowiązek utrzymania stabilności cen, a tym samym dbania o wartość złotego. Jego zdaniem, polski złoty stracił ponad 10 procent wartości w stosunku do euro w ciągu ostatnich trzech lat.

Ta deprecjacja złotego, do której dopuścił NBP, przełożyła się na inflację w postaci 2-3 punktów procentowych dodatkowego wzrostu cen. I właśnie jeśli chodzi o stabilność cen NBP kompletnie zlekceważył swoje obowiązki

– powiedział poseł Dariusz Rosati.

Zdaniem wiceprzewodniczącej sejmowej Komisji Finansów Publicznych, Izabeli Leszczyny, przyczyną inflacji jest również błędna polityka energetyczna rządu.

Słyszeliśmy z ust prezydenta i prominentnych polityków PiS, że Polska węglem stoi. No to tak stoimy węglem, że dzisiaj miks energetyczny w Polsce jest najgorszy, najbardziej brudny, najbardziej węglowy ze wszystkich państw UE. To dlatego energia jest droga, że zniszczyli wiatraki, niszczą fotowoltaikę, a inwestują w takie przedsięwzięcia jak Ostrołęka.

– powiedziała Izabela Leszczyna.

Inflacja a konflikt z UE

Zdaniem Poseł Leszczyny, powodem inflacji jest także napięta sytuacja pomiędzy Polską a Unią Europejską. Stwierdziła, że Polska ma szanse na środki z Unijnego Funduszu Odbudowy, w związku z pandemią Covid-19, jeżeli zakończy konflikt z UE.

Jeśli mamy zagrożony dopływ ogromnych finansów z UE, jeśli wciąż słyszymy o tym, że Polska nie wykonuje wyroków TSUE, a przedsiębiorcy odczuwają na własnej skórze ten chaos w systemie prawnym, tę wielką niepewność prawną, to mamy odpływ inwestycji i słabego złotego, który napędza dodatkowo inflację, bo importujemy wtedy dodatkowo inflację z zewnątrz, importując produkty, które są coraz droższe przez słabą złotówkę.

– stwierdziła Leszczyna.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
Dymitr Ogonowski
Gość
Dymitr Ogonowski
25 listopada 2021 16:52

Ciekawie byłoby zbadać czy wyjście z UE, połączone z rezygnacją z wszelkich opłat emisyjnych, akcyzy na paliwa itd., by inflację zmniejszyło czy zwiększyło? Nie jest to jednoznaczne, bez badań, bo kurs złotego wówczas, by jeszcze bardziej spadł. Przynajmniej przejściowa niepewność inwestorów, by była. Oczywiście zależy to też od tego, jakie Polska miałaby relacje gospodarcze z UE, po wystąpieniu. Tylko, że to by musiały być badania czasochłonne a ich wynik i tak, by nic nie dał, bo obecna władza i tak, by z UE nie wystąpiła.

Krzysztof Walaszczyk
Kwal(@kwal)
25 listopada 2021 18:53

Autorytet Rosati się odezwał, komuch i zdrajca TW Buyer…powinien być już dawno na śmietniku historii a nie w Eurokołchozie….

POLECAMY