Niedzielski o restrykcjach sanitarnych: “Są mało skutecznym środkiem”

Dodano   5
  Loading
Adam Niedzielski

Adam Niedzielski / Fot. PAP/Piotr Nowak. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

"Restrykcje nie są jedyną metodą walki z pandemią" – mówił Adam Niedzielski.
  • U Roberta Mazurka gościł minister zdrowia. Adam Niedzielski mówiąc o restrykcjach sanitarnych przyznał, że nie są skutecznym narzędziem walki z pandemią.
  • Mazurek zarzucił rządzącym niekonsekwencję, jeśli chodzi o stosowanie środków walki z pandemią.
  • Na uwagę, że przez półtora roku restrykcje były jedyną metodą, Niedzielski odpowiedział: „Były, bo też inaczej społeczeństwo na nie reagowało, było bardziej zdyscyplinowane”.
  • Zobacz także: Ociepa o uruchomieniu artykułu 4 Traktatu NATO: “Nie spieszymy się”

U Roberta Mazurka gościł minister zdrowia. Adam Niedzielski mówiąc o restrykcjach sanitarnych przyznał, że nie są skutecznym narzędziem walki z pandemią.

“Kiedy 23 października zeszłego roku wprowadzaliście lockdown, myśmy sobie sprawdzili, wtedy nowych zakażeń było prawie 14 tysięcy. Teraz mamy ponad 28 tys. – ponad 2 razy tyle. Liczba zgonów: wtedy zmarły 153 osoby, wczoraj – mam dane z wczoraj – 460. I to, co dla was jest najważniejsze, podkreślacie, że to jest najważniejsze – liczba łóżek, liczba zajętych respiratorów. O ile rok temu wprowadzaliście lockdown, czyli zamykaliście bary, restauracje, sanatoria, kina, wszystko, co można było, to wtedy zajęte było prawie 11 tys. łóżek, a teraz – prawie 19 tys. łóżek szpitalnych. Jeśli chodzi o respiratory, wtedy 851 respiratorów było zajętych przez pacjentów z covidem, wczoraj 1613, dwa razy tyle” – przypomniał Mazurek.

“Panie ministrze, to ja panu pokazałem na liczbach, żeby nie było, że to moje opinie, że konsekwencji w tym, co robicie, nie ma żadnej, bo wtedy zamykaliście państwo, a teraz mówicie: spokojnie, zaraz będzie dobrze” – zwrócił się do Adama Niedzielskiego.

Tłumaczenia szefa resortu zdrowia

“Jesteśmy w zupełnie innej sytuacji”– mówił „minister pandemii”.

“Pan mówi o momencie, w którym były wprowadzane obostrzenia, ale te obostrzenia były wprowadzone w październiku, tak jak pan zwrócił uwagę, a skutkiem też właśnie w listopadzie było to, że w tej chwili, porównując ten rok do roku, mamy i tak cały czas mniej hospitalizacji niż było w zeszłym roku” – przekonywał.

“Jak by pan popatrzył na dzisiejszą statystykę zajętych łóżek i statystykę sprzed roku, to okazałoby się, że te działania restrykcyjne w o wiele mniej skuteczny sposób oddziaływały na zmniejszenie hospitalizacji niż to, co teraz jest tym głównym elementem, czyli szczepienia” – dodał.

Niekonsekwencja w walce z COVID-19

Mazurek zarzucił rządzącym niekonsekwencję, jeśli chodzi o stosowanie środków walki z pandemią.

“To nie jest kwestia konsekwencji, tylko to jest kwestia zupełnie innych warunków, w jakich teraz się znajdujemy. Teraz mamy blisko 60 proc. dorosłej populacji wyszczepionej. Jeżeli robimy badania seroprewalencji, co oznacza po prostu, że badamy, czy ludzie mają przeciwciała w reprezentatywnej próbie, wychodzi nam, że to jest blisko 70-75 proc., czyli ta nasza odporność populacyjna jest zupełnie inna niż była rok temu” – wyjaśnił Niedzielski.

“To jest podstawą przede wszystkim tego, że mamy mniej hospitalizacji, czyli ta liczba zakażeń nie przekłada się w tak dużym stopniu, jak w poprzednich falach na liczbę hospitalizacji i w gruncie rzeczy restrykcje, o których pan mówi, to nie są tylko restrykcje wprowadzane po to, żeby ograniczyć mobilność, tylko m.in. po to, żeby bronić wydolności systemu opieki zdrowotnej” – dodał.

Mazurek dopytywał też, „dlaczego nie idziemy śladem mądrzejszych od nas, którzy wprowadzają restrykcje dla niezaszczepionych”.

 “My cały czas prowadzimy rozmowę w takiej dziwnej konwencji, że restrykcje są jedyną metodą walki z pandemią” – oburzył się Niedzielski.

“To wyście nas przekonywali przecież” – odparł Mazurek.

“Teraz jest inaczej, bo mamy szczepienia, mamy lepiej opanowaną organizację systemu opieki zdrowotnej pod względem rozwiązań covidowych, kupiliśmy masę sprzętu, mamy masę ludzi (…) mamy zdecydowanie większą wydolność systemu opieki zdrowotnej pod kątem reagowania na problem” – mówił Niedzielski.

Niedzielski o restrykcjach sanitarnych

“Rozpatrujemy wszystkie pomysły, naprawdę restrykcje nie są jedyną metodą walki z pandemią” – mówił w kontekście twierdzeń prof. Flisiaka z Rady Medycznej, że rząd warszawski nie wprowadza koronarestrykcji z obawy przed reakcją społeczeństwa.

Na uwagę, że przez półtora roku restrykcje były jedyną metodą, Niedzielski odpowiedział: „Były, bo też inaczej społeczeństwo na nie reagowało, było bardziej zdyscyplinowane”.

“Jeżeli obserwujemy to, co się dzieje w reakcji na wprowadzane restrykcje, historycznie, no to proszę przypomnieć sobie, jak wyglądała reakcja na restrykcje w tej pierwszej fali, kiedy nie wiedzieliśmy, z czym mamy do czynienia” – mówił Niedzielski.

Ochrona przed zapaścią służby zdrowia?

Mazurek przypomniał też, że rząd w listopadzie ubiegłego roku szef rządu utrzymywał, że restrykcje będą chroniły m.in. służbę zdrowia przed zapaścią. 

“Wprowadzenie tych restrykcji wtedy i tak spowodowało, że hospitalizacji było więcej niż jest teraz” – przyznał Niedzielski.

“Czyli może nie były potrzebne, skoro i tak wzrosła liczba hospitalizacji” – skwitował Mazurek.

“Też oceniamy je jako mniej skuteczne narzędzie walki z pandemią niż te, które mamy do dyspozycji, jak sprawna organizacja systemu opieki zdrowotnej, jak szczepienia, a za chwilę panie redaktorze będziemy mieli leki, które będą nam jeszcze bardziej pomagały, żeby nie liczyć i nie zarządzać tą pandemią” – mówił szef pandemicznego resortu zdrowia.

“Zawsze się uczymy na błędach. Na pewno wiemy w tej chwili, że restrykcje są mało skutecznym środkiem ograniczenia wzrostu pandemii” – przyznał.

“Ja nie mówię o przeszłości, kiedy poziom dyscypliny społecznej był większy, tylko teraz, kiedy zmęczenie pandemią, zmęczenie m.in. restrykcjami, doświadczeniami, wszystkim jest o wiele większy” – zaznaczył.

nczas.com/rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
Adam
Gość
Adam
25 listopada 2021 13:40

– Niedzielski!
– Co?
– Ty wiesz, co!

Artamator
Gość
Artamator
25 listopada 2021 14:05

Mazurek! Co to za zdanie “mądrzejsi od nas ” ? . Jakoś tak jest , że ty i ten %$$^&& niedzielsk utrzymywany jest przy życiu właśnie dzięki tym głupim Polakom..wstyd ! Acha , kiedy imprezka następna?

angel
Gość
angel
25 listopada 2021 15:57

A czy Pan Niedzielski będzie na tyle zdyscyplinowany by zacząć leczyć lekami ten problem czy też więcej zapłaciło lobby Pfizera , by tego nie czynić ?

Adam
Gość
Adam
25 listopada 2021 15:59

Wiekszośc tych zaszczepionych widzi ze żle zrobiła. A reszta ma cala tą korona sciemę głoboko w d… I takie są realia. Nie tylko w Polsce.

Anna
Gość
Anna
27 listopada 2021 18:38

Japonia – 60 mln ludzi, 86% zaszczepionych, 160 osób zarażonych, 8 zgonów, leczenie inwerktyminą. Singapur – 88% zaszczepionych, 200 tys.zarażonych ( nie mam danych o zgonach),brak leczenia. Bierzmy przykład z mądrych krajów i wreszcie niech nas lekarze LECZĄ!!!

POLECAMY