Miejsce pochówku polskich bohaterów zapomniane. Youtuber apeluje do władz

Dodano   4  
  Loading
Cmentarz w Khanaqin

Cmentarz w Khanaqin / Fot. Youtube

Na całym świecie wojsko polskie brało udział w walkach, jest wiele cmentarzy i mogił, gdzie leżą nasi bohaterowie. O żołnierzach gen, Andersa pamiętamy, ale mało kto wie, że jeden z cmentarzy jest w Iraku w Khanaqin i to w dramatycznym stanie.
  • Jeden z Youtuberów Dawid Fazowski w swoim filmie ukazuje cmentarz polskich żołnierzy armii gen. Władysława Andersa na terenie Iraku.
  • Na filmie opowiada on o polskim cmentarzu i pokazuje zaniedbany od lat teren, na którym leżą nasi bohaterowie.
  • Widać wyniszczone przez czas nagrobki oraz brak ingerencji kogokolwiek by ochronić te święte dla nas miejsce.
  • Zobacz także: Ziemkiewicz apeluje: “Nie wierzcie w brednie i wesprzyjcie Marsz Niepodległości”

Cmentarz w Khanaqin w Iraku

Na cmentarzu w Khanaqin jest pochowanych 438 żołnierzy polskich z 8 pułku artylerii przeciwlotniczej. Jest to bardzo wyniszczone miejsce pochówku. Youtuber apeluje do władz polskich i reakcję w tej sprawie.

Mój Apel jest prosty, prosimy o to by rząd teraźniejszy lub przyszły, sfinansował remont tego cmentarza. Skontaktował się z organizacjami, które to zrobią. Bo naprawdę chętnych jest od groma, tylko problem polega na tym, na czym polega zawsze, czyli na pieniądzach. Zróbmy coś z tym!

– mówi Fazowski.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Irak, w tym iracki Region Kurdystanu, znajdował się na szlaku żołnierzy gen. Władysława Andersa, armii sformowanej w ZSRR. W 1942 r. żołnierze ci opuścili ZSRR, rozpoczynając swój długi marsz do Polski, do której mieli w założeniu dojść, bijąc się wcześniej z Niemcami we Włoszech. Znaczna ich część nie doszła, poległa w walkach z wrogiem lub wolała uniknąć ponownego uwięzienia w opanowanej przez komunistów Polsce. Wycieńczeni niewolniczą pracą w Gułagu i torturami NKWD nie wytrzymywali długiego marszu i padali po drodze, atakowani przez obcy klimat i tropikalne choroby m.in. epidemie cholery.

Youtube

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
Krzysztof Walaszczyk
25 listopada 2021 18:48

Tak sobie myślę, że jak byłoby to miejsce pochowania żydów to nie byłoby zapomniane, a z Izraela liczne pielgrzymki waliły by drzwiami i oknami…

hens
Gość
hens
25 listopada 2021 20:51

Przypomnę po raz kolejny – Irak to anagram słowa kraI. Jego stolica to Bóg Dał, Bagdat’. To miejsce biblijnego RAJu. k’RAJ!

Nie ma przypadków, są tylko ZNAKI. Takie jak np. NAZCA czyli ZNACA / znacą / znaczę.

Arx
Gość
Arx
25 listopada 2021 23:23

kasa na wysyłanie tam naszych żołnierzy to była ale na cmentarz polski już nie

bogdan duda
Gość
bogdan duda
26 listopada 2021 07:41

Kasa panie arx jest przez glińskiego zabezpieczona na niszczycieli kultury Polskiej . kurdejszatan jandę , pseudo kulturalne muzea . No i oczywiście brakuję panu glińskiemu środków na cele dla Polaków ważne .

POLECAMY