Ten europejski kraj niebawem może zniknąć z mapy. Kosowo straci niepodległość?

Dodano   3  
  Loading
Flaga Kosowa

Flaga Kosowa / Fot. Pixabay

„Ostrzegałam już kilkanaście lat temu przed urealnieniem wizji stworzenia wielkiej Albanii” - napisała na twitterze dziennikarka Dominika Ćosić.
  • Przedstawiciele rządu Kosowa i Albanii spotkają się 26 listopada, by omówić możliwą współpracę.
  • Premier Serbii Ana Brnabić ostro zareagowała na wieść o możliwym referendum w sprawie zjednoczenia Kosowa z Albanią.
  • Brnabić sądzi, że skutkiem tej decyzji będzie naruszenie regionalnej stabilności i bezpieczeństwa.
  • Zobacz także: Czarnek o tym, kto jest uchodźcą

Dominika Ćosić znana z TVP info jako korespondentka w Brukseli już w 2004 r. pisząc artykuł dla Tygodnika „Wprost” była zaniepokojona sytuacją na Bałkanach.

Wojna demograficzna

Dziennikarka zwróciła uwagę na długotrwały proces. Już 100 lat temu Albańczycy stanowili 40 proc. liczby ludności.

Proporcje jeszcze bardziej się zmieniły za czasów panowania Josipa Broz-Tity, który chcąc ograniczyć serbskie wpływy w Jugosławii otworzył granice oddzielając Kosowo od Albanii umożliwił osiedlenie się w Kosowie albańskich uchodźców. Serbom, którzy podczas wojny uciekli z Kosowa, zabraniał powrotu. Liczba mieszkających tam Albańczyków gwałtownie rosła. Albańska rodzina w Kosowie ma przeciętnie dziewięcioro dzieci (serbska – tylko dwoje).

Obecnie Kosowo zamieszkuje ponad 90% Albańczyków

Inwazja islamu

Ćosić w 2004 r. wspomniała również o licznych diasporach w Zachodniej Europie i istniejących tam grupach przestępczych. Pobierali oni od Albańczyków „podatek na ojczyznę” od dochodu. Teoretycznie pieniądze miały być przeznaczone na budowę szpitali i szkół, a w praktyce kupowali broń dla WAK.

Wsparcie muzułmanów z innych krajów zwiększyło się 10 lat po przyjęciu Albanii do Organizacji Konferencji Islamskich (…) Europa i Ameryka sprzyjały roszczeniom Albańczyków. USA było orędownikiem NATO-wskich aspiracji Albanii, która była ich przyczółkiem w tym regionie Europy.

– czytamy w archiwalnym numerze Tygodnika

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Amerykański analityk Richard Dowden około 20 lat temu ocenił, że gdyby doszło do stworzenia wielkiej Albanii „byłaby to bomba, która na strzępy rozniosłaby Bałkany”. Zdaniem Dowdena albański przyrost naturalny, zorganizowanie i tendencje ekspansyjne zagroziłyby stabilności wszystkich sąsiednich terytoriów.

Wielka muzułmańska Albania byłaby najpotężniejszym ośrodkiem agresywnego islamu w Europie

– oznajmił analityk.

twitter.com, wprost.pl, euractiv.com

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
Dymitr Ogonowski
Gość
Dymitr Ogonowski
24 listopada 2021 23:11

W ogóle tytuł jest niewłaściwy. Kosowo nie jest żadnym niepodległym krajem. Istnieje tam twór albańskich kolonistów serbskiego Kosowa i Metohiji, który przybrał nazwę “Kosovo”. Uważa się za niepodległy. W rzeczywistości podlega bandzie NATO. A w ogóle sama nazwa “Kosovo” jest serbska. “Kosovi” to kosy. W liczbie pojedyńczej jest tak samo po polsku, jak i po serbsku. A po albańsku “kos” jest zupełnie inaczej. Ja się tej zapowiedzi Albina Kurti nie boję, bo może w końcu Vuczić będzie zmuszony przezwyciężyć swoje tchórzostwo lub ustąpić (ze względu na społeczeństwo w Serbii) i wspólnie z Rosją i Białorusią wyzwoli serbskie Kosowo i Metohiję. Teraz to mianował amerykańską lesbijkę z LGBT na premiera, która wprowadziła sankcje wobec białoruskich linii lotniczych. Prezydent Białorusi zawsze był zdecydowanym sojusznikiem serbskiego Kosowa i Metohiji.

Wojciech
Gość
Wojciech
25 listopada 2021 15:32

No to będzie wojna.

Dymitr Ogonowski
Gość
Dymitr Ogonowski
26 listopada 2021 20:32
Reply to  Wojciech

To oświadczenie Kurti dał, licząc, że wzmocni swoją pozycję przetargową. Jednak ostatecznie Rosja wygra “wielką wojnę” i Serbia odzyska Kosowo i Metohiję. Głównym teatrem działań wojennych wcale nie muszą być Bałkany i jest przepowiednia (nie wiem czy też Tarabića), że nie będą. Dlatego jest ważne ogłoszenie przez Polskę neutralności.

POLECAMY