Szalony pomysł Komisji Europejskiej? Ogranicznik prędkości w samochodach

Dodano   10  
  Loading
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Unia Europejska sfinalizowała przepisy dotyczące systemu ISA. Inteligentny ogranicznik prędkości będzie obowiązkowy od lipca 2022 roku, ale będzie miał znacznie mniejsze możliwości niż zakładano.
  • Za sprawą dążeń Komisji Europejskiej oraz Unii Europejskiej od przyszłego roku do nowo wyprodukowanych samochodów trafiać będą ograniczniki prędkości.
  • Początkowo System Inteligentnej Asysty miał kontrolować prędkość pojazdu zależnie od ograniczenia znajdującego się na znaku drogowym.
  • Bardzo ambitny projekt nie wyszedł jednak ostatecznie z planów projektowych, w zamian za to wprowadzono ogranicznik prędkości dostosowany wcześniej do krajowych przepisów.
  • W początkowych latach kierowców nie będą ograniczały osiągi samochodów, gdyż system będzie wyłącznie informował głosowo o przekraczaniu prędkości.
  • System ten będzie można wyłączyć za pomocą oprogramowania znajdującego się w najnowszych pojazdach.
  • Przez dwa lata producenci aut będą musieli co pół roku przesyłać dane statystyczne na temat jak często wyłączany jest system.
  • Zobacz także: Horała o CPK: “Przed końcem roku przedstawimy dokładne rozplanowanie”

Uciążliwy ogranicznik prędkości

W początkowych fazach projektu, Komisja Europejska planowała, aby System Inteligentnej Asysty (ISA) oraz automatycznego ograniczania prędkości pojazdu był bardzo zaawansowany technologicznie. Brukselscy eurokraci chcieli, aby to inteligentne systemy w samochodach decydowały o danym ograniczeniu prędkości zależnie od tego jaka prędkość jest dopuszczalna na danym znaku drogowym odczytanym przez czujniki i z danych zawartych na mapach GPS.

Jednakże, ze względu na skalę zaawansowania technicznego porzucono ten zamysł na rzecz mniej wymagającej technologii. Według nowych wytycznych, ISA będzie w swojej początkowej fazie wyłącznie informował kierowców o przekroczeniu prędkości za pomocą sygnału dźwiękowego, nie będzie on jednak ingerował w bezpośrednie zachowanie samochodu. Ustawodawca przewiduje, że system będzie można wyłączyć, jednakże ma być on aktywowany podczas każdego uruchamiania silnika lub otwarcia drzwi kierowcy.

KE będzie gromadzić dane nt. realnego funkcjonowania systemu

Wszystko sprowadza się zatem do tego, że ISA będzie w początkowych latach tylko irytującym dodatkiem, który większość z nas będzie wyłączać, choć okaże się to pewnie bardzo uciążliwe. System start/stop można zazwyczaj wyłączyć przyciskiem na konsoli, ale w przypadku ISA trzeba się będzie pewnie “przeklikać” przez kilka opcji na ekranie dotykowym w samochodzie. Ustawodawca chce jednak wiedzieć jak często będziemy to robić.

Po wejściu w życie przepisów UE oczekuje, że przez 2 lata producenci samochodów będą co pół roku dostarczali informacje na temat wykorzystania systemu ISA w swoich samochodach. Chodzi między innymi o informacje o czasie jazdy z włączonym i wyłączonym ogranicznikiem prędkości oraz o tym jak wtedy wygląda nasze przestrzeganie przepisów. Dodatkowo przekazywana ma być informacja po jakim czasie od rozpoczęcia podróży kierowca wyłączył system ISA. Komisja Europejska chce sprawdzić czy ogranicznik prędkości faktycznie zdaje relacje i wpływa na rzeczywiste bezpieczeństwo na drogach.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Już wkrótce debiut systemu ISA

Inteligentny ogranicznik prędkości będzie obowiązkowym wyposażeniem wszystkich nowo zaprezentowanych modeli aut po 6 lipca 2022 roku. Oznacza to, że auta wcześniej obecne w sprzedaży nie będą musiały go posiadać, system pojawi się przy prezentacji nowych modeli albo ich liftingów. Dopiero od 2024 roku będzie to wyposażenie obowiązkowe dla wszystkich nowych aut sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej. Nie oznacza to jednak, że takie rozwiązania pojawią się dopiero za 2 lata. Już teraz systemy działające na podobnej zasadzie znajdziemy w wielu modelach samochodów takich firm jak Citroen (np. C3, C4, C3 Aircross), Fiat (500x), Ford (np. Edge, Focus, Galaxy, Kuga, S-Max), Honda (Civic, HR-V, Jazz), Jaguar (F-Pace, XF), Jeep (Renegade), Range Rover, Mercedes (Klasa E i S), Opel (Crossland i Grandland), Peugeot (3008, 5008), Renault (np. Megane, Kadjar, Talisman) i Volvo (np. XC-60, XC-90, S90, V90).

instalki.pl, antyweb.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
Imię
Gość
Imię
24 listopada 2021 16:44

Oczywiście jest to głupota, ale nie do końca. Jest to głupota ponieważ społeczeństwa wierzące w to, że mamy jakąś pandemię już są stracone, skazane na wymarcie. Ustalmy jakieś priorytety. Możemy się śmiać z Afrykanów, ale to oni są mądrzy – jedynie 6% z nich to idioci, którzy dali sobie wstrzyknąć substancję bez żadnej konkretnej przyczyny. Nie ma sensu dbać o “bezpieczeństwo” Europejczyków, a w szczególności Zachodnich. Są bezużyteczni przez swoją głupotę i obłęd. Ich dziedzictwo zostało przez nich samych odrzucone. Zresztą te wszystkie pomysły na pewno nie są wprowadzane w trosce o kogokolwiek. LOL.
Nie prędkość a niesamowite przyspieszenie oraz niesamowicie skuteczne hamulce jakim dysponują nowe samochody są problemem na drodze. Należy ograniczyć przyspieszenie do 14 sekund do setki – do tego poziomu w całym zakresie prędkości na wszystkich biegach. Aby jazda z tak szaleńczymi przyspieszeniami wydawała się czymś normalnym (a nie jest!), w tym celu producenci budują współczesne samochody tak jak czołgi: ważą one dwu-trzykrotnie powyżej tego co powinny. Jeśli samochód jest “niebezpieczny” to ludzie jeżdżą ostrożnie. A jeśli są przekonani, że nic im się nie stanie to lecą na złamanie karku jakby byli w wesołym miasteczku. Chcesz mieć sensowny samochód? Są jeszcze takie dostępne: kup sobie Suzuki Celerio. Spokojnie cztery osoby 1.90m przewiezie. Waży 800 – 900 kg. Pali 5 litrów.

Arx
Gość
Arx
25 listopada 2021 01:50
Reply to  Imię

Ograniczyć przyspieszenie??? Dobrze sie czujesz? Przecież im większe przyspieszenie auta tym większe jego bezpieczeństwo! No i chcesz ograniczać hamulce??? Jeny ty tak trolujesz specjalnie?

Imię
Gość
Imię
25 listopada 2021 14:22
Reply to  Arx

“im większe przyspieszenie auto tym większe jego bezpieczeństwo!”
– kolego, weź wypierdalaj na tor kartingowy, dobrze?

Dymitr Ogonowski
Gość
Dymitr Ogonowski
24 listopada 2021 16:52

Jakby ograniczali prędkość automatycznie, to właśnie przez to byłyby wypadki. Ktoś przy wyprzedzaniu nie zdążyłby zjechać, bo samochód nie dałby rady i na czołówkę.

Imię
Gość
Imię
24 listopada 2021 17:16

Wyprzedzanie pojazdu poruszającego się z prędkością 85km/h na drodze z ograniczeniem do 90km/h powinno być karane nawet odebraniem prawa jazdy w godzinach szczytu. Należy też skończyć z hipokryzją i pozwolić ludziom pozapierdalać nieco (tak ze 110km/h) na odcinkach, gdzie i tak to robią dzisiaj i nikt się tym nie przejmuje – ale poza godzinami szczytu!!! Ludzie jeżdżący szybko swoją niebezpieczną jazdą opóźniają cały ruch, tworzą korki itd. Płynna spokojna jazda jest pożyteczna na zatłoczonych drogach.

Arx
Gość
Arx
25 listopada 2021 01:48
Reply to  Imię

imię co ty bredzisz??? Piszesz o odbieraniu prawka za wyprzedzanie 85km/h przy dopuszczalnej 90 i w dodatku zaraz potem aby można było jechać 110 km/h. I jeszcze, ze jeżdżący szybko tworzą korki – no brednie do kwadratu.
Tak poza tym to w domu wszyscy zdrowi? 🙂

Imię
Gość
Imię
25 listopada 2021 14:33
Reply to  Arx

Nie gadam z osłami, których nauka czytania i pisania była wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Masz prawo jazdy ośle? Gdybyś miał, to byś wiedział, że wieczorami ulice są puste, głąbie! Gdybyś kiedykolwiek prowadził auto, to byś wiedział, że przeciętny 10-letni złom aby wyprzedzić pojazd poruszający się 85 km/h musi żyłować swojego grata do granic możliwości; musi rospędzić się conajmniej do 120km/h, bęcwale!
Jeżdżący szybko wyprzedzają slalomem zmuszając innych żeby zwalniali. Ty kiedykolwiek jechałeś samochodem osobowym, bęcwale?
Gościu, zajmij się układaniem kostki chodnikowej, bo polityka słabo ci wychodzi, dobrze?

Arx
Gość
Arx
25 listopada 2021 01:52

Banda debili eurokołchoźnianych – wyszli od pługa i chcą aby wszyscy jeździ z prędkościami przeciętnego pługa. I jeszcze aby jakiś system za nich myślał jak jechać, bo sami są na to za głupi – co nie oznacza, ze reszta ludzi jest takimi debilami jak oni!

Imię
Gość
Imię
25 listopada 2021 14:27
Reply to  Arx

Jazda spokojna nie jest eurokołchozowym wynalazkiem. Za dużo się korwina naćpałeś, gimbazjalisto. Tak, drogi publiczne służą właśnie do tego, żeby poruszać się z “prędkością pługa”. Jeśli wydaje ci się, że masz refleks Kubicy, to masz rację – wydaje ci się. Spieprzaj na tor wyścigowy, oszołomie. To nie ma nic wspólnego z pojazdami autonomicznymi, jak Tesla. Debil wyprzedzający wszystkich slalomem jest przyczyną tego, że wszyscy naokoło muszą zwalniać. Rozumiesz, idioto? Gaz sobie możesz wcisnąć wieczorem, jak ulice są puste głąbie, a nie w godzinach pracy!

jacek
Jan
25 listopada 2021 15:38
Reply to  Imię

Z twoich prostackich i chamskich wpisów wynika, że nie wiesz co to takiego samochód, bo chodzisz tylko za pługiem.

POLECAMY