Komisja Europejska zabiera głos w sprawie KPO

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flagi UE

Flagi UE / fot. pixabay.com

Zdaniem Dyrektor Generalnej Komisji Europejskiej Celine Gauer, Komisja Europejska nie miała żadnych zaleceń dot. korupcji w kontekście polskich środków unijnych.
  • Gauer, która w KE odpowiada za prace nad Funduszem Odbudowy, wzięła udział w PE w posiedzeniu grupy roboczego ds. tego właśnie funduszu. Tematem była m.in. ocena przez Komisję Europejską Krajowych Planów Odbudowy państw członkowskich.
  • Celine Gauer odpowiedziała, że Komisja w przypadku Polski, nie miała żadnych zaleceń w kwestii korupcji dot. środków unijnych.
  • Dodała, że nie może odpowiedzieć na pytanie dot. kryteriów, ponieważ ocena polskiego KPO „jest w toku”.
  • Zobacz także: Najnowszy sondaż. PiS mocno w górę, zyskuje także Konfederacja

Komisja Europejska zabiera głos w sprawie KPO. Jeśli chodzi o Polskę, Komisja nie miała żadnych zaleceń dot. korupcji w kontekście środków unijnych. W innych krajach Unii Europejskiej takie zalecenia były – powiedziała w środę wieczorem w Parlamencie Europejskim Dyrektor Generalna Komisji Europejskiej Celine Gauer, pytana o ocenę polskiego Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Gauer, która w KE odpowiada za prace nad Funduszem Odbudowy, wzięła udział w PE w posiedzeniu grupy roboczego ds. tego właśnie funduszu. Tematem była m.in. ocena przez Komisję Europejską Krajowych Planów Odbudowy państw członkowskich.

Głos europosłów PiS

Głos w dyskusji zabrał m.in. europoseł Bogdan Rzońca (PiS). Jak powiedział, dużo się mówi w PE i w UE o sytuacjach korupcyjnych i złym wykorzystywaniu środków unijnych, więc można zrozumieć, że w Krajowych Planach Odbudowy państw członkowskich powinny być mechanizmy dot. transparentności wydatkowania środków unijnych.

“Stąd moje pytanie. Czy słyszała pani kiedykolwiek o jakichś drastycznych sytuacjach jeśli chodzi o Polskę, jeśli chodzi o korupcję związaną z pieniędzmi unijnymi?” – pytał Rzońca.

Przypomniał, że Polska czeka na zatwierdzenie przez Komisję KPO i zapytał, czy w związku z tym Gauer może poinformować, których kryteriów KE polski Krajowy Plan Odbudowy ciągle nie spełnia.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Komisja Europejska zabiera głos ws. KPO

Gauer odpowiedziała, że Komisja w przypadku Polski, nie miała żadnych zaleceń w kwestii korupcji dot. środków unijnych. Przyznała jednocześnie, że „w stosunku do innych krajów UE, jeśli chodzi o walkę z korupcją, takie zalecenia były”.

“W Polsce w tych zaleceniach krajowych tego nie było” – przyznała.

Dodała, że nie może odpowiedzieć na pytanie dot. kryteriów, ponieważ ocena polskiego KPO „jest w toku”.

W czwartek w Brukseli mają się odbyć rozmowy z Komisją Europejską dotyczące ostatecznych zapisów w Krajowym Planie Odbudowy (KPO). Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii Covid-19, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY