- Rząd przyjął w poniedziałek projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwa.
- Ma on nie tylko zwiększyć skuteczność działań SG, ale również umożliwić dziennikarzom pracę na terenie przygranicznym.
- – Chcielibyśmy pokazać, jak ciężka teraz jest nasza służba i pod jaką presją pracujemy – powiedziała ppor. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej.
- Zobacz także: Sondaż CBOS. Wzrost poparcia dla kolacji rządzącej i KO.
Nowelizacja ustawy
Przyjęty w poniedziałek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej, zwiększa skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną. Jednym z nich są nowe przepisy o użyciu gazu. “Po wprowadzeniu przepisów będziemy mogli używać gazu plecakowego, przenośnego, który jest środkiem silniejszym, o dalszym zasięgu” – zauważyła ppor. Michalska.
Rzecznik SG zapytana także została o zainstalowanie kamer w Kuźnicy Białostockiej, ze względu na przebywającą tam dużą grupę cudzoziemców. Ppor. Michalska zauważyła jednak, że sprowokowałoby to służby białoruskie do celowego wysyłania w te miejsca kobiet i dzieci. “Jednak jeżeli takie grupy będą dłużej przebywać, to być może taki przekaz live byłby jakąś metodą pokazania jak ta sytuacja rzeczywiście wygląda” – powiedziała.
Ponadto poinformowała o sytuacji na zamkniętym przejściu granicznym w Kuźnicy. Stwierdziła, że cudzoziemcy “na razie nie podejmują żadnych prób siłowego przekroczenia granicy, aczkolwiek spodziewamy się, że do takich prób może dojść”
Sytuacja na granicy
Straż Graniczna podała, że wczoraj, tj. 15 listopada, doszło do 224 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Co więcej, wydano dla 29 cudzoziemców postanowienia o opuszczeniu terytorium RP.
Wczoraj 15.11 na granicy🇵🇱🇧🇾odnotowano 224 próby jej przekroczenia.Funkcjonariusze SG wydali dla 29 cudzoziemców postanowienia o opuszczeniu terytorium RP.
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) November 16, 2021
Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych granicę próbowała bezskutecznie forsować 100-osobowa grupa pic.twitter.com/sEjdOZxTbr
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
PAP, Twitter