Rosja przekaże Mińskowi broń jądrową? Niepokojące ruchy białoruskiego wojska

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Andrzej Duda

Ciężarówki Wojska Polskiego przy granicy z Białorusią / Fot. PAP/Artur Reszko. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Ministerstwo Obrony Narodowej informuje o żołnierzach białoruskich zmierzających w stronę przejścia granicznego. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podjęcie współpracy z NATO ora UE. Prawdopodobnie zostanie uruchomiony art. 4 Sojuszu Północnoatlantyckiego.
  • Z polsko-białoruskiej granicy dochodzą niepokojące informacje o ruchach białoruskiego wojska znajdujących się w pobliżu grupy nacierających imigrantów.
  • Według nieoficjalnych doniesień władze w Mińsku mają otrzymać od Rosjan kilka głowic atomowych do odstraszania państw Zachodnich.
  • Wiceszef ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik przekazał, że Polska i NATO rozważają uruchomienie art. 4 sojuszu.
  • To pozwoli na ciągłą gotowość wojsk sojuszniczych i sztabów wojskowych, które będą kontrolować sytuację na granicy z Białorusią.
  • Zobacz także: Białoruskie MSZ napędza antypolską propagandę. “Przestrzegamy stronę polską”

Kryzys na granicy Polski i Białorusi. W okolicach Kuźnicy zebrała się grupa nawet kilku tysięcy migrantów. Nie mogą zawrócić, bo wojsko białoruskie straszy ich bronią, ani przejść na stronę Polską, bo tutejsze służby tworzą zaporę. Sytuacja jest patowa, tymczasem pojawiają się nowe, niepokojące informacje.

W poniedziałek media informowały o ewentualnym przekazaniu pocisków jądrowych Białorusinom przez Kreml. Miały by one odstraszać państwa Zachodnie, z kolei we wtorek wyszło na jaw, że prezydent Aleksandr Łukaszenka zbroi swoją armię. Potwierdzenie tych doniesień można szukać wśród nagrań resortu obrony, który opublikował ruchy białoruskich wojsk w pobliżu Kuźnicy.

Niepokojące ruchy białoruskich żołnierzy

Pomimo wojennej retoryki białoruskich władz, bezpośredni atak na Polskę i NATO jest najmniej prawdopodobnym scenariuszem, który jest brany pod uwagę przez wszystkie strony. Białoruscy żołnierze mają się skupić przede wszystkim na spychaniu imigrantów w kierunku granicy.

Duża grupa białoruskich funkcjonariuszy zbliża się w okolice obozowiska migrantów w Kuźnicy

– informuje resort obrony na Twitterze.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wojska sojusznicze zostaną postawione w gotowość

Z rana premier Mateusz Morawiecki zapowiedział współpracę z NATO i Unią Europejską. Z kolei Wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik przekazał, że Polska najprawdopodobniej uruchomi art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego. Pozwoli to na postawienie w stanie gotowości sztabów wojskowych, które będą konsultowały na bieżąco sytuację na granicy polsko-białoruskiej.

Bronimy granicy polskiej, granicy Unii Europejskiej i tak naprawdę – można powiedzieć – że granicy NATO. Musimy pokazać, że jesteśmy silni i lojalni

– powiedział we wtorek Michał Wąsik z ministerstwa spraw wewnętrznych i administacji.

Obecnie granicy Polski z Białorusią strzeże 12 tysięcy żołnierzy, 4 tysiące strażaków granicznych i 1500 policjantów.

planeta.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY