Prezydent: Grupy migrantów są sterowane przez służby białoruskie

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prezydent Duda uspokaja Polaków

Prezydent Andrzej Duda / Fot. PAP/Radek Pietruszka. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Grupy migrantów, które szły w poniedziałek na granicę, są sterowane przez służby białoruskie. To akcja hybrydowa prowadzona przez białoruski reżim przeciwko Polsce i UE - powiedział po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda.
  • Od kilku dni trwa napór sił imigrantów na polską granicę od strony Białorusi, z tego też powodu zwoływało Radę Bezpieczeństwa Narodowego.
  • Prezydent Andrzej Duda rano spotkał się z sekretarzem NATO Jensem Stolbergiem, a także uczestniczył w porannych obradach rady bezpieczeństwa.
  • Po zakończonym spotkaniu lider polskiego państwa wygłosił kilkuminutowe oświadczenie do mediów i rodaków.
  • Podkreślił w nim, że rząd Mateusza Morawieckiego, a przede wszystkim służby mundurowe działające przy granicy z Białorusią są w nieustannej gotowości.
  • Zaapelował również do polskiej klasy politycznej, w szczególności do opozycji o porzucenie sporów i zjednoczenia we wspólnej sprawie.
  • Zobacz także: Kuźnica. Wstrzymany ruch graniczny, kontrole wszystkich samochodów

Służby na straży bezpieczeństwa Polaków

Prezydent zapewnił, że polskie służby był przygotowane w poniedziałek na różne scenariusze wobec aktualnego kryzysu. Jak dodał, udało się zapobiec przełamaniu granicy pomimo różnych zamieszek i prób forsowania zapory.

Jest to akcja hybrydowa prowadzona przez reżim białoruski przeciwko Polsce i UE

– zaznaczył Andrzej Duda.

Te grupy migrantów, które wczoraj szły na polską granicę, kilka tysięcy ludzi, były w sposób ewidentny, co widać na nagraniach wideo, sterowane przez służby białoruskie, które w ostatniej chwili sprowadziły tych ludzi z normalnej szosy do lasu po to, żeby atakowały granicę polsko-białoruską, gdzie nie ma przejścia granicznego

– zauważył.

Prezydent Duda tłumaczył, że Polska jako członek Unii Europejskiej oraz NATO musi odeprzeć ataki imigrantów. Leży to w interesie nie tylko krajów członkowskich, ale przede wszystkim Polaków i Rzeczpospolitej.

W nocy nie było żadnych poważnych incydentów, choć oczywiście było kilka prób przekroczenia granicy, ale służba polskich funkcjonariuszy i żołnierzy jest pełniona cały czas. W tej chwili mamy koczowisko migrantów tam na granicy, którzy są blokowani od strony białoruskiej przez białoruskie służby, tak, by nie mogli zejść z tego terenu. W tym obozowisku najbliżej granicy znajduje się około tysiąca osób. To są przede wszystkim młodzi mężczyźni, co widać było wczoraj na materiałach wideo. Jasno widać jaka jest sytuacja – że to są po prostu agresywne działania, które my musimy odeprzeć

– stwierdził prezydent Duda.

Apel do polskiej opozycji

Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim oficerom, funkcjonariuszom i żołnierzom za to, że tę służbę z oddaniem i wielką odpowiedzialnością pełnią

– podziękował mundurowym naczelny zwierzchnik sił zbrojnych za dzielną służbę przy granicy polsko-białoruskiej.

Poinformował, że we wtorek rano rozmawiał także z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz zaapelował do polskich polityków o zjednoczenie w chwili próby i niebezpieczeństwa.

Apeluję do wszystkich polskich polityków o odpowiedzialność w sprawie sytuacji na granicy, bo sprawa jest zbyt poważna, żeby na tym robić sobie jakąś działalność propagandową, robić na tym politykę, prowadzić walkę polityczną

– powiedział we wtorek po spotkaniu w BBN prezydent.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Andrzej Duda podkreślił, że “polscy funkcjonariusze i żołnierze w sposób ofiarny spełniają swoje obowiązki na granicy polsko-białoruskiej. Za co wszystkim im powinniśmy być wdzięczni, bo służą swoim rodakom, służą swojej ojczyźnie”.

To jest kwestia obrony granic Rzeczypospolitej. To jest kwestia obrony granic Unii Europejskiej. To jest kwestia naszej odpowiedzialności przed obywatelami i naszej odpowiedzialności przed innymi krajami członkowskimi Unii

– podkreślił.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY