Polska transformacja energetyczna. NBP ogłasza gotowość do wsparcia rządu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prof. Adam Glapiński

Prof. Adam Glapiński / fot. Facebook/ SGH Warsaw School of Economics

W razie potrzeby NBP udzieli rządowi wsparcia w procesie finansowania budowy energetyki nuklearnej, wykorzystując swoje instrumenty oraz działając zgodnie z mandatem - napisał w artykule dla portalu Wszystko Co Najważniejsze prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. To kolejna ręka podana rządowi. Polski bank centralny rok temu zaczął obejmować dług emitowany m.in. przez PFR na tarcze antykryzysowe.
  • Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński ogłosił chęć wsparcia polskiego rządu przy budowie elektrowni atomowych.
  • Wyjaśnił, że oprócz środków z Funduszu Transformacji Energetycznej możliwe jest zaangażowanie zagranicznych inwestorów.
  • W ramach możliwości wsparcia finansowego udzieli bank centralny, który w przeszłości pomagał już polskiemu rządowi.
  • Zobacz także: Łukaszenko szkoli weteranów irackich i afgańskich do ataku hybrydowego

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego, prof. Adama Glapińskiego, ograniczenie roli węgla i emisji dwutlenku węgla w polskiej gospodarce, przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego, wymaga dużego i stabilnego źródła energii, którym mogą być wyłącznie elektrownie jądrowe.

Bank Centralny wesprze transformację energetyczną

Według niego choć w niektórych krajach energetyka nuklearna wciąż natrafia na opór społeczny, to w ostatnim czasie na świecie rośnie świadomość tego, że to źródło energii jest niezbędnym uzupełnieniem miksu energetycznego.

Dla Polski inwestycje w energię jądrową będą stanowiły duże wyzwanie finansowe, ale jestem przekonany, że stawimy mu czoła. Rząd planuje znacząco zwiększyć strumień środków płynących na transformację energetyczną poprzez Fundusz Transformacji Energetycznej zasilany wpływami z opłat za uprawnienia do emisji dwutlenku węgla. Wydaje się, że w tym zakresie możliwe będzie także zaangażowanie zagranicznych inwestorów.

– tłumaczy prezes NBP.

W razie potrzeby wsparcia dla tego procesu udzieli także bank centralny, oczywiście wykorzystując swoje instrumenty oraz działając zgodnie z mandatem

– dodał Glapiński.

Zgodnie z ustawą o NBP podstawowym celem działalności banku centralnego jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

NBP nie pierwszy raz pomaga rządowi

Przypomnijmy, że polski rząd w trakcie pierwszej fali pandemii postawił w dość sprytny sposób ominąć polskie progi ostrożnościowe długu publicznego, w tym tego zapisanego w polskiej konstytucji – 60 proc. PKB, po którym musiałby ostro ciąć wydatki i mrozić płace w budżetówce.

Wówczas na pomoc przyszedł Narodowy Bank Polski, który zaczął skupować na rynku wtórnym obligacje Skarbu Państwa oraz gwarantowane papiery dłużne należące do innych instytucji, takich jak Polski Fundusz Rozwoju, który emitował obligacje na tzw. tarcze antykryzysowe.

Dzięki tej operacji dług PFR nie był wliczany do długu publicznego obliczanego według polskiej metodologii, co znacząco wpłynęło na decyzje rządu, dając większe pole manewru, nie dbając o przekroczenie progów ostrożnościowych.

money.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY