Ziobro informuje o obywatelskim nieposłuszeństwie ws. Marszu Niepodległości

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro / fot. P. Tracz / flickr.com

- Myślę, że organizatorzy marszu będą mogli tę koncepcję, obywatelskiego nieposłuszeństwa, Platformy Obywatelskiej kreatywnie wykorzystać 11 listopada - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Zbigniew Ziobro.
  • Poniedziałkowa wypowiedź Prokuratora Generalnego była swoistym komentarzem do wyroku ws. Marszu Niepodległości.
  • Obywatelskie nieposłuszeństwo przysługuje w ramach obrony swoich podstawowych praw, które są z przyczyn politycznych i pozaprawnych odbierane.
  • Ziobro skomentował decyzję sądu apelacyjnego dot. utrzymania w mocy uchylenia decyzji wojewody mazowieckiego.
  • Zobacz także: Czarnek o możliwej nauce zdalnej w przygranicznych szkołach.

Obywatelskie nieposłuszeństwo

Komentując decyzję sądu apelacyjnego ws. utrzymania w mocy uchylenia decyzji wojewody mazowieckiego ws. cykliczności Marszu Niepodległości, Ziobro nawiązał do obywatelskiego nieposłuszeństwa. Powołał się także na słowa Donalda Tuska, który również kiedyś mówił o tej koncepcji.

Każdy człowiek rozsądnie myślący doskonale zdaje sobie z tego sprawę, że przez całe lata na tej trasie 11 listopada odbywał się Marsz Niepodległości. W tej chwili sąd – możliwe, że w faktycznym porozumieniu z panem prezydentem Trzaskowskim – chce temu zapobiec, wpisując się w prowokację, jaką jest zorganizowanie marszu środowisk skrajnie konkurencyjnych pozostających w oczywistym sporze z Marszem Niepodległości.

Stwierdził Zbigniew Ziobro.

Z obywatelskiego nieposłuszeństwa można skorzystać wtenczas, gdy z przyczyn politycznych i poza prawnych odbiera się obywatelom podstawowe prawa.

Kwestia Marszu Niepodległości

Wojewoda mazowiecki wnioskował o utrzymanie statusu Marszu Niepodległości jako wydarzenia cyklicznego. 27 października natomiast Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił tę decyzję. Dwa dni później także warszawski sąd apelacyjny podtrzymał decyzję o uchyleniu.

Wiadomo ponadto, że Prokuratura Krajowa skierowała do SN skargę nadzwyczajną. Podstawą było stwierdzenie o niesłuszności wyroku sądu ws. przysługiwania uprawnień prezydentowi Warszawy do zaskarżania decyzji wojewody. “Sądy niesłusznie przyjęły, iż Marsz Niepodległości nie mógł być uznany za zgromadzenie cykliczne; zgodnie z przepisami bowiem warunkiem uznania zgromadzenia za cykliczne jest m.in. jego regularne odbywanie się w ciągu ostatnich trzech lat. “Tymczasem według sądów warunek ten nie został spełniony, ponieważ w roku 2020 miał miejsce zakaz organizacji tego wydarzenia wydany przez prezydenta stolicy” – powiedział Ziobro

Literalne brzmienie przepisu ustawy Prawo o zgromadzeniach jednoznacznie mówi jedynie o prawie do wniesienia odwołania od decyzji zakazującej zgromadzenia.

Dodał Zbigniew Ziobro komentując skargę prokuratury.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

onet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY