- Poniedziałkowa wypowiedź Prokuratora Generalnego była swoistym komentarzem do wyroku ws. Marszu Niepodległości.
- Obywatelskie nieposłuszeństwo przysługuje w ramach obrony swoich podstawowych praw, które są z przyczyn politycznych i pozaprawnych odbierane.
- Ziobro skomentował decyzję sądu apelacyjnego dot. utrzymania w mocy uchylenia decyzji wojewody mazowieckiego.
- Zobacz także: Czarnek o możliwej nauce zdalnej w przygranicznych szkołach.
Obywatelskie nieposłuszeństwo
Komentując decyzję sądu apelacyjnego ws. utrzymania w mocy uchylenia decyzji wojewody mazowieckiego ws. cykliczności Marszu Niepodległości, Ziobro nawiązał do obywatelskiego nieposłuszeństwa. Powołał się także na słowa Donalda Tuska, który również kiedyś mówił o tej koncepcji.
Każdy człowiek rozsądnie myślący doskonale zdaje sobie z tego sprawę, że przez całe lata na tej trasie 11 listopada odbywał się Marsz Niepodległości. W tej chwili sąd – możliwe, że w faktycznym porozumieniu z panem prezydentem Trzaskowskim – chce temu zapobiec, wpisując się w prowokację, jaką jest zorganizowanie marszu środowisk skrajnie konkurencyjnych pozostających w oczywistym sporze z Marszem Niepodległości.
Stwierdził Zbigniew Ziobro.
Z obywatelskiego nieposłuszeństwa można skorzystać wtenczas, gdy z przyczyn politycznych i poza prawnych odbiera się obywatelom podstawowe prawa.
Kwestia Marszu Niepodległości
Wojewoda mazowiecki wnioskował o utrzymanie statusu Marszu Niepodległości jako wydarzenia cyklicznego. 27 października natomiast Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił tę decyzję. Dwa dni później także warszawski sąd apelacyjny podtrzymał decyzję o uchyleniu.
Wiadomo ponadto, że Prokuratura Krajowa skierowała do SN skargę nadzwyczajną. Podstawą było stwierdzenie o niesłuszności wyroku sądu ws. przysługiwania uprawnień prezydentowi Warszawy do zaskarżania decyzji wojewody. “Sądy niesłusznie przyjęły, iż Marsz Niepodległości nie mógł być uznany za zgromadzenie cykliczne; zgodnie z przepisami bowiem warunkiem uznania zgromadzenia za cykliczne jest m.in. jego regularne odbywanie się w ciągu ostatnich trzech lat. “Tymczasem według sądów warunek ten nie został spełniony, ponieważ w roku 2020 miał miejsce zakaz organizacji tego wydarzenia wydany przez prezydenta stolicy” – powiedział Ziobro
Literalne brzmienie przepisu ustawy Prawo o zgromadzeniach jednoznacznie mówi jedynie o prawie do wniesienia odwołania od decyzji zakazującej zgromadzenia.
Dodał Zbigniew Ziobro komentując skargę prokuratury.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
onet.pl