WUM. Powstaje jeden z największych ośrodków kardiochirurgii i transplantologii w Europie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
prof. Mariusz Kuśmierczyk

prof. Mariusz Kuśmierczyk / fot. YouTube/screenshot

W Warszawskim Uniwersytecie Medycznym zamierzamy utworzyć jeden z największych w kraju ośrodków kardiochirurgii i transplantologii, a także jeden z większych w Europie - poinformował prof. Mariusz Kuśmierczyk, kierownik Kliniki Kardiochirurgii WUM.
  • W czasie wywiadu udzielonego Polskiej Agencji Prasowej, prof. Kuśmierczyk przyznał, że WUM ma ogromny potencjał leczniczy i badawczy.
  • – Ma on obejmować kardiochirurgię dorosłych i kardiochirurgię dziecięcą, jak również torakochirurgię i transplantologię – poinformował.
  • Ponadto prof. Kuśmierczyk stwierdził, że szpital WUM jest jednym z najlepiej wyposażonych szpitali w Polsce.
  • Zobacz także: Chiny. Więziona dziennikarka, która opisywała sytuację w Wuhan, jest bliska śmierci.

Szpital WUM z potencjałem

Zdaniem kierownika Kliniki Kardiochirurgii WUM, szpital ten ma ogromny potencjał zarówno badawczy jak i leczniczy. Poza tym jest jednym z najlepiej wyposażonych szpitali w Polsce. “Nie zaczynamy jednak od zera. Były tu już wykonywane operacje bypassów, zastawek serca i tętniaków. Teraz wykonujemy również operacje wad wrodzonych serca u dorosłych, ciężkie tętniaki łuku aorty, aorty zastępującej oraz zabiegi mało inwazyjne zastawki mitralnej, tętniaków oraz zastawki aortalnej tzn. przez niewielkie nacięcie” – opowiadał prof. Kuśmierczyk.

Poinformował, że chcą utworzyć jeden z największych w kraju ośrodków kardiochirurgii i transplantologii, jak również jeden z większych w Europie. “Do tego jednak potrzebni są odpowiedni specjaliści, chcę zbudować zespół ludzi szukających nowych wyzwań” – dodał.

W regionie warszawskim nie ma obecnie ośrodka przeszczepiającego serca u dzieci. Kiedyś takie transplantacje przez sześć lat wykonywałem w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Na WUM są do tego warunki. Szpital dziecięcy ma tutaj ogromny potencjał, to jeden z najlepiej wyposażonych szpitali w Polsce.

Powiedział prof. Mariusz Kuśmierczyk.

Dalsze plany rozwojowe

Kierownik kliniki poinformował także o dalszych planach związanych z rozwojem medycyny w Polsce. Przyznał, że wraz z prof. Piotrem Pruszczykiem, planuje utworzyć Centrum Leczenia Zatorowości Płucnej. Dodał ponadto, że jest to znany i ceniony specjalista w tej dziedzinie.

Mamy zatem szansę zbudować jeden z bardziej wszechstronnych ośrodków w Polsce. Ale najważniejsze – oczekujemy na wydanie pozwolenia na wykonywanie transplantacji serca i płuc. Spełniamy wszystkie warunki, może nawet więcej. Mam zatem nadzieję, że jak najszybciej rozpoczniemy program transplantacji serca i płuc u dorosłych i dzieci, jesteśmy do tego przygotowani.

Poinformował kierownik Kliniki Kardiochirurgii WUM.

Skomentował także plan utworzenia Centrum Leczenia Chorób Aorty. “Nie wszyscy pacjenci mogą być poddawani coraz częściej wykonywanym zabiegom małoinwazyjnym. Przeprowadzam wymianę całej aorty piersiowo-brzusznej. Odbywa się to dwuetapowo, najpierw aorta wstępująca i łuk aorty, a potem aorta brzuszna. To duża operacja, trzeba otworzyć klatkę piersiową i jamę brzuszną, trwa to 12-17 godzin”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY