Przebycie Covid-19 przyczynia się do zaburzeń procesów kognitywnych?

Dodano   7
  LoadingDodaj do ulubionych!
zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash/National Cancer Institute

Według naukowców z Icahn School of Medicine, przebycie Covid-19 jest przyczyną występowania u pacjentów zaburzeń procesów kognitywnych.
  • Zdaniem naukowców, osoby, które przeszły koronawirusa, często skarzą się na zaburzenia poznawcze, w tym na tzw. umysłową mgłę.
  • W badaniach uczestniczyło 740 ochotników w wieku od 38 do 59 lat.
  • Co ciekawe, wg badań największe problemy wśród pacjentów zanotowano m.in. w sferze prędkości przetwarzania informacji, płynności słownej i zapamiętywania.
  • Zobacz także: Wiceszef MSWiA o Łukaszence. “Wydaje się, że zaczyna odczuwać problemy”.

Koronawirus a zaburzenia procesów kognitywnych

Zdaniem naukowców z Icahn School of Medicine, osoby, które przebyły zakażenie koronawirusem wykazują nierzadko zaburzenia procesów kognitywnych. Są to procesy poznawcze, które dzielą się na trzy kategorie: uwagę, percepcję i pamięć. Zalicza się do nich również myślenie i operowanie językiem. W tekście opublikowanym na łamach “JAMA Network Open”, naukowcy stwierdzili, że osoby po Covid-19 często skarżą się na tzw. umysłową mgłę. Jest to zespół objawów charakterystycznych dla zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego, nie stanowi jednak samodzielnie jednostki chorobowej.

W badaniu naukowców uczestniczyło 740 ochotników w wieku od 38 do 59 lat. Średnia czasu od zachorowania do przeprowadzenia badań wyniosła 7,6 miesięcy. Wyniki zaś nie napawają optymizmem. U największej ilości badanych (18 proc.) stwierdzono ubytki w prędkości przetwarzania informacji, ubytki w funkcjach wykonawczych (16 proc.), 15 proc. – płynność fonemiczna (wpływająca na mowę). Płynność słowna – 20 proc., zapamiętywanie – 24 proc., natomiast przypominanie sobie informacji – 23 proc.

Hospitalizacja a lekkie przejście koronawirusa

Co więcej, zdaniem naukowców z Icahn School of Medicine, ważną kwestią jest stopień ciężkości przejścia zakażenia koronawirusem. Badanie wykazało, że pacjenci, którzy byli hospitalizowani, jak również leczeni na oddziale ratunkowym, mieli gorsze wyniki niż ci, którzy byli leczeni ambulatoryjnie.

Do tych wyników ustosunkowali się w swojej pracy naukowej.

W badaniu tym wykryliśmy stosunkowo wysoką częstotliwość ubytków poznawczych kilka miesięcy po czasie zachorowania na Covid-19. U osób, które trafiły do szpitala, najwyraźniej były ubytki funkcji wykonawczych, prędkości przetwarzania informacji, płynności słownej, zapamiętywania i przypominania sobie informacji.

Napisali.

Ponadto uzyskane wyniki porównali z innymi jednostkami chorobowymi, jak np. grypa. “Wyniki te zgadzają się z wcześniejszymi doniesieniami na temat zaburzeń zdolności poznawczych po Covid-19, a także po innych chorobach wirusowych (np. grypie)” – poinformowali.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY