Łagiewniki: Odsłonięto pomnik prymasa Węgier

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Odsłonięcie pomnika prymasa Węgier Jozsefa Mindszentyego.

Odsłonięcie pomnika prymasa Węgier Jozsefa Mindszentyego. / Fot. Piotr Motyka

W sobotę 6 listopada przed kaplicą Communio Sanctorum, zwaną kaplicą węgierską, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, odsłonięto pomnik niezłomnego prymasa Węgier Jozsefa Mindszentyego.

Nowo-odsłonięty pomnik jest darem Węgra Tibora Pakha w dowód wdzięczności za rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Janosa Esterhazy’ego. W imieniu darczyńcy ogłosił to były ambasador Węgier w RP, Akos Engelmayer. Uroczystość uswietniło wielu gości, m.in. polscy parlamentarzyści.

Kaplica Communio Sanctorum, czyli tzw. kaplica węgierska, została poświęcona 9 października 2004 roku przez prymasa Węgier kard. Pétera Erdó oraz metropolitę krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego w trakcie narodowej pielgrzymki Węgrów. Wystrój tej kaplicy jest darem Kościoła węgierskiego.

Wystrój kaplicy węgierskiej zaprojektował i wykonał węgierski artysta, greckokatolicki kapłan László Puskás wraz ze swoją żoną. Jednym z głównych elementów tego wystroju są mozaiki na ścianach bocznych, ukazujące ponad 60 świętych i błogosławionych z Węgier, Polski i innych krajów europejskich, którzy zapisali najpiękniejsze karty w historii Kościoła. Towarzyszy im tekst ośmiu błogosławieństw z Kazania na Górze, które stanowią jakby komentarz do ich życia. Nad ołtarzem można z kolei zobaczyć mozaikę z wizerunkiem Jezusa Chrystusa. W kaplicy węgierskiej zostały umieszczone także relikwie króla Węgier – św. Stefana.

Zobacz także: Protest pod przedstawicielstwem KE. Związkowcy w obronie polskich kopalni [+WIDEO]

Fotorelacja autorstwa Piotra Motyki:

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Inf. własne, faustyna.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY