Przedstawiciele fundacji poinformowali, że według szacunków Prokuratury Krajowej „ofiarami błędów medycznych może być w naszym kraju nawet 30 tys. osób rocznie. Zaledwie 2 tys. spośród nich dochodzi swoich roszczeń. Osoby poszkodowane często w ogóle nie wiedzą o możliwości wejścia na drogę prawną lub nie mają środków na pokrycie kosztów pomocy. Niejednokrotnie pozbawieni wsparcia są pacjenci znajdujący się w dramatycznych sytuacjach życiowych”.
Zobacz także: Gliński o możliwych prowokacjach na Marszu Niepodległości. “Nie dajmy się oszukiwać tym, którym zależy na nienawiści”
By zaradzić tej patologii „Fundacja Pomocy Ofiarom Błędów Medycznych uruchamia pierwszy w Polsce program nieodpłatnej pomocy prawnej poszkodowanym przez błędy lekarskie i negatywne efekty stosowania substancji farmaceutycznych. Celem jest nie tylko wsparcie w indywidualnych sprawach, ale też systemowy wpływ wydanych orzeczeń na funkcjonowanie służby zdrowia”.
Bezpłatna pomoc prawna
W ramach bezpłatnej pomocy „każdy zgłaszający się pacjent lub członek rodziny będzie mógł ocenić podczas konsultacji z prawnikiem stan faktyczny i sytuację prawną. We wszystkich sprawach o precedensowym znaczeniu fundacja zapewni pomoc pełnomocników w postępowaniu cywilnym i karnym”.
Dodatkowo „na stronie fundacji prowadzony będzie zanonimizowany wykaz orzeczeń w prowadzonych przy jej udziale postępowaniach dotyczących błędów medycznych. Na tej podstawie powstanie Kodeks dobrych praktyk postępowania w służbie zdrowia”.
Wsparcie można uzyskać pisząc na adres [email protected] lub dzwoniąc pod numer + 48 690 343 773. Infolinia jest dostępna w godz. 8-22.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com