Dodatki covidowe dla medyków. Nowe zasady rozliczenia

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
KATOWICE BRIEFING NT. IDENTYFIKACJI WARIANTÓW SARS-COV-2

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Andrzej Grygiel. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Zmodyfikowano system przydzielania dodatków covidowych dla lekarzy.

Od 1 listopada wprowadzono zmodyfikowane dodatki covidowe dla medyków. Personel otrzyma dodatkowe wynagrodzenie za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. NFZ podnosi, że dla placówek medycznych oznacza to czytelniejsze reguły przyznawania dodatku.

Zmiana zasad

Fundusz wskazuje, że jest to zmiana oczekiwana przez placówki medyczne leczące pacjentów z COVID-19. Kierownicy tych placówek często mieli bowiem trudności z doborem kryteriów, po których spełnieniu personel medyczny kwalifikował się do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia.
Wątpliwości budziła tzw. incydentalność w udzielaniu pomocy pacjentom hospitalizowanym ze względu na podejrzenie i zakażenie koronawirusem.

“Wprowadzenie godzinowego rozliczania czasu pracy przy pacjencie covidowym znacznie ułatwia placówkom medycznym wskazanie osób, które powinny otrzymać dodatek oraz indywidualne określenie jego wysokości. Nowe zasady są jednolite w skali kraju i obowiązują na oddziałach placówek medycznych, które zapewniają łóżka dla osób z COVID-19 (tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego)” – podała rzecznik NFZ Sylwia Wądrzyk.

Zaznaczyła, że nie będą możliwe sytuacje, jak jeszcze wiosną tego roku. Wtedy do dodatków covidowych w pełnej wysokości za cały miesiąc pracy zgłaszano pracowników, którzy przy pacjentach covidowych przepracowali kilka godzin w ciągu 30 dni.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Dodatki covidowe dla medyków

Dodatek covidowy wynosi 100 proc. wynagrodzenia. Wynika on z umowy o pracę lub z umowy cywilnoprawnej, należnego za każdą godzinę pracy. Przynależy osobie, która: wykonuje zawód medyczny, uczestniczy w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i ma bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2; pracuje na oddziałach, w których placówka medyczna zapewnia łóżka dla pacjentów z podejrzeniem oraz z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 (tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego).

Maksymalna miesięczna kwota dodatku nie może przekroczyć 15 tys. zł.

Środki na dodatkowe wynagrodzenie pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Za ich przekazywanie do placówek odpowiada Narodowy Fundusz Zdrowia.

“Fundusz wypłaca placówkom należne środki w terminie trzech dni, pod warunkiem że przesłane dokumenty są prawidłowe i nie wymagają korekty lub uzupełnienia” – wskazała Sylwia Wądrzyk.

Zaznaczyła, że czas potrzebny na wypłatę dodatkowego wynagrodzenia zależy od jakości i kompletności danych otrzymanych przez NFZ z placówek medycznych.

Do tej pory Narodowy Fundusz Zdrowia wypłacił już ponad 8,2 mld zł na dodatki covidowe dla personelu medycznego i niemedycznego. W tym jest: 8,06 mld zł dla personelu medycznego i 219 mln zł dla pozostałego personelu (dodatki jednorazowe).

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY