Prezydent Andrzej Duda z życzeniami dla pani Wandy Półtawskiej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wanda Póltawska

Wanda Póltawska / Fot. Youtube

Wanda Półtawska urodzona 2 listopada 1921 r.w Lublinie, wieloletnia przyjaciółka św. Jana Pawła II, doktor nauk medycznych oraz specjalista w dziedzinie psychiatrii. Spotkała się w dniu swoich urodzin z prezydentem Andrzejem Dudą i jego żoną Agatą Kornhauser-Dudą.
  • Pani doktor Wanda Półtawska, dama orderu Orła Białego skończyła wczoraj 100 lat.
  • Prezydent odwiedził w Krakowie zasłużoną dla Polski przyjaciółkę św. Jana Pawła II.
  • Spotkanie z wielką osobowością było dla prezydenta zaszczytem.
  • Zobacz także: Ukraina odpowiada na wzmożone ruchy militarne Rosji

200 lat dla Pani Wandy!

Prywatna wizyta prezydenta w domu pani Wandy Półtawskiej, była uhonorowaniem jej sędziwego wieku oraz okazanie szacunku za jej zasługi. Wanda Wiktoria Wojtasik zwana przez przyjaciół “Duśka”, działała w IV Lubelskiej Drużynie Harcerskiej im. Orląt Lwowskich, w 1938 r. została jej drużynową. Podczas okupacji Niemieckiej, była łączniczką konspiracyjną.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

17 lutego 1941 r została aresztowana i osadzona w Lubelskim więzieniu. Po siedmiu miesiącach tortur wysłano ją do obozu Ravensbruck. Robiono na niej eksperymenty medycznej, które do dziś pozostawiły blizny na ciele oraz psychice. Po wojnie w 1951 roku ukończyła medycynę na Uniwersytecie Jagielońskim. Karierę medyczną rozwijała dość szybko i już w latach 1955–1997 została wykładowcą medycyny pastoralnej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie.

W latach 1981–1984 była wykładowcą w Instytucie Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Prowadziła badania tak zwanych dzieci oświęcimskich – ludzi, którzy jako dzieci trafili do obozów koncentracyjnych. Za jej zasługi w 2016 roku została uhonorowana Orderem Orła Białego z oddanie i zasługi dla Polski.

dzieje.pl/ twitter

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY