PILNE! Atak na polską granicę. Uzbrojeni Białorusini wtargnęli na terytorium Polski

Dodano   12
  LoadingDodaj do ulubionych!
USNARZ GÓRNY UCHODŹCY NA GRANICY POLSKO-BIAŁORUSKIEJ

USNARZ GÓRNY UCHODŹCY NA GRANICY POLSKO-BIAŁORUSKIEJ / Fot. PAP/Artur Reszko

To kolejny poważny incydent na polsko-białoruskiej granicy w ciągu ostatnich dni.
  • Do Ministerstwa Spraw Zagranicznych został we wtorek wezwany chargé d’affaires Białorusi. Ma to związek z kolejnym poważnym incydentem na granicy. 
  • Na terytorium Polski wtargnęły niezidentyfikowane, umundurowane osoby uzbrojone w broń długą.
  • Wiceminister Piotr Wawrzyk przekazał stronie białoruskiej stanowczy protest wobec naruszenia polskiej granicy państwowej.
  • Zobacz także: USA: Szczepienie dzieci od 5 roku życia? Jest decyzja

Do Ministerstwa Spraw Zagranicznych został we wtorek wezwany chargé d’affaires Białorusi. Ma to związek z kolejnym poważnym incydentem na granicy. Miał miejsce atak na polską granicę. Na terytorium Polski wtargnęły niezidentyfikowane, umundurowane osoby uzbrojone w broń długą.

Chargé d’affaires Białorusi w polskim MSZ

Jak przekazał rzecznik MSZ Łukasz Jasina, we wtorek 2 listopada do polskiego MSZ wezwano chargé d’affaires Republiki Białorusi Aleksandra Czesnowskiego.

Wiceminister Piotr Wawrzyk przekazał stronie białoruskiej stanowczy protest wobec naruszenia polskiej granicy państwowej, „podkreślając, że działania podejmowane w ostatnich tygodniach przez władze Białorusi noszą coraz bardziej wyraźne znamiona celowej eskalacji”.

“Wiceszef polskiej dyplomacji zaznaczył, że tego typu działania są nie do przyjęcia przez stronę polską i nie będą przez nią akceptowane. Podkreślił, że Polska jest zdeterminowana, by chronić własne granice i granice zewnętrzne Unii Europejskiej. Przekazał także, że wspólnie z całą społecznością demokratycznych państw wspólnoty euroatlantyckiej będziemy konsekwentnie przeciwstawiać się zorganizowanej przez Mińsk nielegalnej migracji. Wiceminister zapowiedział skierowanie do MSZ Republiki Białorusi noty protestacyjnej oraz wezwał stronę białoruską do natychmiastowego wyjaśnienia incydentu” – poinformował Jasina.

Atak na polską granicę – apel o wyjaśnienia

W związku z incydentem Komendant Główny Straży Granicznej do swojego odpowiednika na Białorusi wystosował pismo z prośbą o wyjaśnienie sytuacji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych poinformował, że do tego zdarzenia doszło 2 listopada o godz. 1.45 w nocy. Polscy żołnierze zauważyli trzy umundurowane osoby z bronią długą. „Po próbie nawiązania kontaktu przez polski patrol, nieznane osoby przeładowały broń, a potem oddaliły się w kierunku Białorusi” – przekazał.

Z informacji portalu tvp.info wynika, że osoby te zauważono około 200 metrów od polskiej granicy w okolicach Białowieży. Osoby te nie miały oznaczeń na mundurach.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
12 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY