Nowy rząd w Czechach. Partie podzieliły się ministerstwami

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Petr Fiala

Petr Fiala / Fot. Youtube

Po intensywnych rozmowach powstaje koalicja SPOLU i PIRSTAN. Powstaje centroprawicowy gabinet Petra Fiali, lidera prawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS). Podpisanie umowy ma nastąpić w poniedziałek. Należąca do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów partia ODS Petera Fiali jest współpracownikiem w PE polskiej partii Prawo i Sprawiedliwość.
  • Koalicja SPOLU i PIRSTAN zawiązana, umowa niebawem zostanie zatwierdzona.
  • Aż 5 ugrupowań politycznych łączy się w dwie siły polityczne centroprawicy.
  • Decyzje należące do szefów partii niebawem mają ujrzeć finał w poniedziałkowym podpisaniu koalicji.
  • Zobacz także: Mur na granicy z Białorusią: Andrzej Duda podpisał ustawę

Prawica wygrywa!

W Czechach zmienia się nurt polityczny, widać to po obecnych nowych koalicjach SPOLU i PIRSTAN. Nowy gabinet Petera Fiali, ma mieć 17 ministrów. Nowy rząd w Czechach, będący w koalicji parlamentarnej PE z PIS-em, to dobra wiadomość dla naszego rządu. Daje to pozytywne perspektywy współpracy na polu europejskiej polityki. Będzie też możliwość wystudzenia emocji i ataków na państwa narodowe ze strony UE.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Koalicja SPOLU będzie miała w rządzie 10 ministrów. Tworzącym ten sojusz wyborczy ODS, KDU-CzSL (Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej – Czechosłowackiej Partii Ludowej) oraz ruchowi Tradycja Odpowiedzialność Dobrobyt (TOP09) przypadną resorty finansów, obrony, pracy, transportu, rolnictwa, zdrowia, środowiska, sprawiedliwości, kultury oraz nowo utworzone stanowisko ministra do spraw nauki, badań i innowacji

– podaje tvp.info

Koalicja PIRSTAN czyli partia Piratów oraz ruch Burmistrzowie i Niezależni (STAN), otrzyma pozostałe teki ministerialne. Obejmowane stanowiska to: ministerstwa resortu spraw wewnętrznych, przemysłu, szkolnictwa, rozwoju regionalnego, spraw zagranicznych oraz dwa nowe stanowiska ministerialne do spraw legislacyjnych oraz spraw europejskich.

Nie podano na razie personaliów nowo powoływanych ministrów, ale z przecieków medialnych wynika, że ministrem finansów ma być Zdeniek Stanjura z ODS, ministrem zdrowia Vlastimil Valek, a ministrem spraw zagranicznych przedstawiciel Piratów Jan Lipavski.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY