Fogiel o zmianach w Sądzie Najwyższym: “Ma być dużo mniejszy”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Radosław Fogiel

Radosław Fogiel / Fot. Wikimedia Commons

Zdaniem Radosława Fogla, reforma ma przybliżyć wymiar sprawiedliwości do obywateli.
  • „Rzeczpospolita” pisze, że poznała szczegóły zmian w Sądzie Najwyższym. Gazeta donosi, że w ramach zapowiadanych zmian w sądownictwie Sąd Najwyższy ma przejść rewolucyjną zmianę.
  • O to, jak będzie wyglądał Sąd Najwyższy po reformie, pytany był w TVP Info poseł PiS i wicerzecznik tej partii Radosław Fogiel. 
  • Zdaniem polityka, Sąd Najwyższy ma być dużo mniejszy. W reformie chodzi o to, żeby sądy powszechne były bliżej obywateli.
  • Zobacz także: Władze Warszawy przeciwko decyzji Niedzielskiego. Chodzi o szpital

Sąd Najwyższy ma być dużo mniejszy. Chodzi o to, żeby sądy powszechne były bliżej obywateli, żeby te sprawy nie były ograniczone wyłącznie rejonem. Takie przesłanie zaprezentował w programie TVP Info Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS.

„Rzeczpospolita” pisze, że poznała szczegóły zmian w Sądzie Najwyższym. Gazeta donosi, że w ramach zapowiadanych zmian w sądownictwie Sąd Najwyższy ma przejść rewolucyjną zmianę porównywalną z utworzeniem na nowo tego sądu po zmianach ustrojowych z 1989 r.

Według dziennika gruntownie zreformowany SN nie będzie duży. Zamiast obecnych pięciu izb, byłyby tylko dwie: Izba Prawa Publicznego i Izba Prawa Prywatnego. Gazeta twierdzi, że orzekali w SN będą wyłącznie zweryfikowani przez KRS sędziowie; pozostali odejdą na emeryturę lub do sądów powszechnych.

Fogiel o zmianach w Sądzie Najwyższym

O to, jak będzie wyglądał Sąd Najwyższy po reformie, pytany był w TVP Info poseł PiS i wicerzecznik tej partii Radosław Fogiel.

“Trwają ustalenia, coś jeszcze może się zmienić” – zaznaczył.

Jak dodał, koncepcja SN jest taka, że ma on pełnić rolę „wyłącznie w tych najważniejszych kwestiach dotyczących spraw zasadniczych”.

“Sąd Najwyższy ma być też dużo mniejszy, chodzi o to, żeby sądy powszechne były bliżej obywateli, żeby te sprawy nie były ograniczone wyłącznie rejonem” – mówił.

Dodał, że „chodzi o to, żeby można było dać możliwość podziału tej pracy”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Terlecki o likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN

W niedzielę wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział w TVP Kraków, że projekt ustawy o Izbie Dyscyplinarnej trafi do Sejmu prawdopodobnie za tydzień. Nie dotyczy on tylko Izby Dyscyplinarnej i będzie to „całościowa, kolejna próba reformowania wymiaru sprawiedliwości”.

Jak dodał, ustawa zlikwiduje dotychczasową Izbę Dyscyplinarną, ponieważ ta się nie sprawdziła. Ustawa ma też przynieść nowy system dyscyplinowania sędziów.

“Nie będzie tak, że sędziowie nie będą poza kontrolą jakąkolwiek – jak to było dotychczas” – podkreślił Terlecki.

Także wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk zapewnił w niedzielę w TVN 24, że ustawa ws. Izby Dyscyplinarnej będzie pokazana w najbliższych dniach. Dodał, że zmiany nie będą dotyczyły tylko likwidacji tej izby, ale obejmą stworzenie całego systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY