Znieważenie symboli religijnych i narodowych. Autorowi kontrowersyjnej wystawy grożą dwa lata więzienia

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash/Michal Matlon

Kontrowersyjna wystawa odbyła się w czerwcu br. w Łodzi, w budynku Off Piotrkowska. Zdjęcia przedstawiają symbole religijne i narodowe na tle kobiecych miejsc intymnych. Podejrzanemu grożą dwa lata więzienia.
  • Artyście Marcelowi Z. grożą dwa lata więzienia za obrażanie uczuć religijnych oraz publiczne “znieważenia bandery RP”.
  • Zarekwirowania fotografii dokonali policjanci na zlecenie łódzkiej prokuratury.
  • Podczas przesłuchania podejrzany przekonywał, że nie miał intencji znieważenia symboli państwowych i obrazy uczuć religijnych.
  • Zobacz także: Znane osoby, które odeszły w 2021 roku [GALERIA].

Kontrowersyjna wystawa

“51-latkowi postawiono zarzuty obrazy uczuć religijnych poprzez publiczne znieważenie przedmiotów czci religijnej oraz znieważenia bandery RP” – poinformował Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Wystawca artysty Marcela Z. spowodowała duże kontrowersje. Fotografie przedstawiały m.in. różaniec, wizerunki Matki Boże, św. Jana Pawła II, Lecha Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego, a także flagę RP na tle kobiecych miejsc intymnych.

Organy ścigania zawiadomiła Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, która znana jest m.in. z walki o prawa lokatorów. “Poczułam się obrażona, jako kobieta, jako patriotka i jako katoliczka” – zaznaczyła. Są wystawę zaś określiła “wulgarnymi wizerunkami waginy połączonymi z symbolami religijnymi i narodowymi”. Już w czerwcu, podczas trwania wystawy, zbulwersowana była jej treścią.

“Zarzucone przestępstwa łączą się z wystawą prac podejrzanego, która odbywała się w Galerii Off Piotrkowska w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Fotofestiwal 2021. 18 czerwca 2021 roku do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Zdaniem jego autorki prezentowane na wystawie prace obrażały uczucia religijne i znieważały symbole państwowe” – powiedział rzecznik.

Odpowiedź Marcela Z.

Zdaniem podejrzanego, w jego intencji nie było obrażenie uczuć religijnych, jak również znieważenie symboli narodowych. Dodał ponadto, że zabranie prac było niezgodne z Konstytucją, więc sąd powinien wydać nakaz ich zwrotu. Zaprosił także na rozprawę sądową, podając datę, czas i miejsce jej trwania.

A więc zaczęło się. Na razie sprawa w sądzie na nasze zażalenie do prokuratury. Sąd powinien wydać nakaz zwrotu prac, bo zabranie ich z wystawy było niezgodne z Konstytucją. Ale zobaczymy.

Napisał w swoich mediach społecznościowych podejrzany.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Facebook, PAP

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY