Ordo Iuris: Będziemy bronić Marszu Niepodległości i jego uczestników [NASZ WYWIAD]

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!

Filip Wołoszczak / fot. Media Narodowe

W rozmowie z Janem Bodakowski adwokat Filip Wołoszczak (Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Wpisany na listę adwokatów Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Stały współpracownik Centrum Interwencji Procesowej Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Zaangażowany w postępowania procesowe z zakresu ochrony dóbr osobistych, prawa prasowego oraz prawa karnego) komentując pozwy przeciwko osobom i mediom szkalującym bezpodstawnej uczestników Marszu Niepodległości, stwierdził, że nie mamy w wypadku szalowania polskich patriotów do czynienia z dopuszczalną krytyką, bo dopuszczalna krytyka musi być rzeczowa, odnosić się bezpośrednio do konkretu.

Zdaniem przedstawiciela Ordo Iuris mamy do czynienia w wypadku ataków na polskich patriotów tylko z negatywnym przekazem mającym na celu wykluczenie z debaty publicznymi. Z jednej strony w wypadku szkalowania polskich patriotów mamy do czynienia z ignorantami, a z drugie również ze strategią świadomego szkalowania. Adwokat Filip Wołoszczak uważa, że szkalujący polskich patriotów nie będą mogli przed sądem usprawiedliwiać się swoją ignorancją.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Adwokat Filip Wołoszczak przypomniał, że są dwa rodzaje odpowiedzialności — cywilno-prawna (gdzie konsekwencją jest nakaz przeproszenia i wypłaty odszkodowania) i karnoprawna (które przewiduje za zniesławienie nawet wyrok pozbawienia wolności). W trakcie procesu oskarżona osoba szkalująca musi wykazać podstawy dla swoich pomówień, na końcu ocenia sędzia – więc bardzo dużo zależy od sądu.

Jak informuje Ordo Iuris na swojej stronie „Instytut Ordo Iuris, działając w imieniu prezesa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Roberta Bąkiewicza, zapowiada podjęcie kroków prawnych wobec redakcji TVN, Onet.pl i »Gazety Wyborczej«. Wezwania przedsądowe dotyczyć będą także osób, które zabierały głos w tych mediach – polityków Michała Szczerby, Dariusza Jońskiego i Władysława Frasyniuka oraz dziennikarzy – Dominiki Wielowieyskiej, Ewy Siedleckiej i Wojciecha Czuchnowskiego. Prawnicy domagają się przeprosin, usunięcia skutków naruszeń dóbr osobistych oraz wpłaty stosownego zadośćuczynienia. Osoby, wobec których podjęte będą kroki prawne, nazywały uczestników Marszu Niepodległości m.in. „bojówkami” i „bandytami””.

Cytowany na stronie Ordo Iuris adw. Filip Wołoszczak, prawnik w Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris stwierdził, że „ten atak, z którym mieliśmy do czynienia w ostatnich tygodniach, ogniskuje się na Panu Robercie Bąkiewiczu. Jednakże jest wycelowany w coś innego, jest wycelowany w inicjatywę Marszu Niepodległości, czyli we wszystkie osoby, które uczestniczą w Marszu Niepodległości, rodziny z dziećmi, sympatyków, osoby wspierające czy wszystkie inne osoby, którym bliskim jest patriotyzm i wykazywanie swojego związku z Polską”.

Jak przypomina Ordo Iuris „Władysław Frasyniuk nazwał osoby związane ze Stowarzyszeniem Marsz Niepodległości »faszystami« i porównał ich do folksdojczów. Z kolei poseł Dariusz Joński zarzucił Robertowi Bąkiewiczowi tworzenie bojówek i stosowanie przemocy wobec kobiet przez działaczy podległych mu organizacji. Podobne insynuacje skierował wobec prezesa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości poseł Michał Szczerba. Zarzut formowania bojówek sformułował również dziennikarz Wojciech Czuchnowski. Publicysta ten atakował Roberta Bąkiewicza i podlegające mu organizacje w wielu artykułach prasowych. Wezwanie skierowane do TVN dotyczy natomiast wypowiedzi Ewy Siedleckiej, która padła w programie „Loża prasowa”. Dziennikarka posądziła prezesa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości o poglądy „rasistowskie” i „neonazistowskie”. Mianem „neofaszysty” określiła go natomiast Dominika Wielowieyska, również goszcząca na antenie TVN”.

Ordo Iuris: Będziemy bronić Marszu Niepodległości i jego uczestników. To patrioci!

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY