Minister Czarnek o “tęczowym piątku”: “W prawie oświatowym nic nie ma”

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne / fot. Unsplash/Mercedes Mehling

- Jaki? Tęczowy? Jutro jest piątek 29 października, dwa dni przed uroczystością Wszystkich Świętych, rozjeżdżamy się na groby naszych przodków - mówił minister edukacji Przemysław Czarnek, pytany przez dziennikarza o tzw. "tęczowy piątek". Przypomnijmy, że jest to wydarzenie organizowane rokrocznie przez Kampanię Przeciw Homofobii.
  • Zapytany o “tęczowy piątek”, minister edukacji odparł, że jest to piątek 29 października, dwa dni przed uroczystością Wszystkich Świętych.
  • “Nie wiem, o czym pani mówi” – stwierdził, gdy jeden z dziennikarzy wyjaśnił, na czym polega “tęczowy piątek”.
  • “Każdy sposób na tęczowe świętowanie jest dobry. Pokaż młodzieży LGBT+, że jest OK!” – czytamy na stronie KPH.
  • Zobacz także: Komunia Święta dla osób pro-aborcyjnych? [ANALIZA].

“Świetnie sobie z tym kuratorzy dają radę”

Podczas czwartkowej konferencji prasowej, minister edukacji – Przemysław Czarnek – pytany był przez jedną z dziennikarzy o tzw. “tęczowy piątek”. “Jaki? Tęczowy? Jutro jest piątek 29 października, dwa dni przed uroczystością Wszystkich Świętych, rozjeżdżamy się na groby naszych przodków” – odpowiedział. “Nie wiem, o czym pani mówi” – dodał. Dziennikarka wyjaśniła mu, iż jest to dzień solidarności z osobami “nieheteronormatywnymi”.

Wyjaśnił też punkt widzenia kuratorium na organizowane akcje. “Dzisiaj obowiązujące przepisy wskazują na to – i świetnie sobie z tym kuratorzy dają radę od kilku lat, jak byłem wojewodą, to również w porozumieniu z panią kurator lubelską to robiliśmy – że dyrektorzy szkół i nauczyciele mają obowiązek przestrzegania obowiązującego dziś prawa oświatowego”. Dodał rónież, że w prawie oświatowym o tęczowym piątku nic nie ma.

Na pytanie, czy można przyjść do szkoły “z tęczową flagą na plecaku”, minister odparł, że jest “to wolny kraj i nikogo nie interesują jakieś barwy na plecakach”.

Prawo oświatowe a “tęczowy piątek”

Punkt 1. artykułu 86 Prawo Oświatowe “Stowarzyszenia i inne organizacje w szkole i w placówce” mówi, że “W szkole i placówce mogą działać, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych, stowarzyszenia i inne organizacje, a w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki”.

Co więcej, do tzw. “tęczowego piątku” dwa lata temu odniosła się ówczesna rzecznik MEN, Anna Ostrowska. “Wszelkiego typu programy, zawierające treści wychowawcze, muszą być ustalane wspólnie z rodzicami i nauczycielami. To rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole”.

Ponadto dodała, że akcja ta miała “marginalny charakter”. Co więcej, odnotowano “pojedyncze przypadki zgłoszeń od rodziców, na które każdorazowo reagowali kuratorzy oświaty”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY