Dokument Episkopatu Chile dot. zadośćuczynienia dla ofiar wykorzystywania seksualnego

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Papież Franciszek i kard. Celestino Aós Braco

Papież Franciszek i kard. Celestino Aós Braco / fot. theworldnews.net

„W kierunku zadośćuczynienia. Wytyczne dla władz kościelnych” - taki tytuł nosi dokument przygotowany przez Episkopat w Chile. Został on zatwierdzony na ostatnim zebraniu plenarnym biskupów i jest owocem długiego procesu rozmów z ofiarami.
  • Chilijski Episkopat zobowiązał się do ustalenia kryteriów w procesach zadośćuczynienia ofiarom wykorzystywania seksualnego.
  •  Kard. Braco: „Siła podjętych środków polega na zobowiązaniu (…), by wszystkie osoby poszkodowane w wyniku wykorzystywania seksualnego w Kościele otrzymały zadośćuczynienie”.
  • W tworzeniu dokumentu uczestniczyło ponad 160 ekspertów z różnych dziedzin.
  • Zobacz także: Kasprzak o LGBT: “Nie będzie nikt profanował naszych świętych symboli”

Należne zadośćuczynienie dla ofiar

W wyniku “synodalnego procesu słuchania i rozeznawania”, chilijska Konferencja Episkopatu zatwierdziła dokument regulujący zadośćuczynienie dla ofiar wykorzystywania seksualnego. Pojawia się również wątek środków naprawczych, potrzebnych do naprawienia wyrządzonej krzywdy nie tylko samej ofierze, ale także jej rodzinie.

„W kierunku zadośćuczynienia. Wytyczne dla władz kościelnych” przewiduje nie tylko samo zadośćuczynienie, ale również procedury zapobiegawcze. Znajdziemy tam instrukcje zapobiegania utraty zaufania wiernych względem Kościoła i duchownych, a także zwalczanie przestępstw wykorzystywania.

Siła podjętych środków polega na zobowiązaniu do poszukiwania dróg i działań jako Kościół, na zobowiązaniu, by wszystkie osoby poszkodowane w wyniku wykorzystywania seksualnego w Kościele otrzymały zadośćuczynienie, bez wyjątków.

Powiedział kard. Celestino Aós Braco.

Odszkodowania jako wymóg etyczny i duszpasterski

Dokument uznaje odszkodowanie jako konieczność, a także jako wymóg etyczny i duszpasterski. Co więcej, proponuje środki, z jakich mogą skorzystać ofiary wykorzystywania w celu doświadczenia miłosierdzia, sprawiedliwości czy uzdrowienia. Na stronie Katolickiej Agencji Informacyjnej czytamy o podziale tychże środków. “Proponowane środki naprawcze są podzielone na cztery grupy: działania wobec osoby poszkodowanej, w stosunku do rodziny, w stosunku do wspólnoty kościelnej, oraz wobec kultury instytucjonalnej. Podkreśla się potrzebę utworzenia trzech ciał doradczych, które wkrótce staną się częścią Krajowej Rady Prewencji i będą służyć diecezjom oraz wspólnotom religijnym, które towarzyszą ocalałym w procesach zadośćuczynienia”.

Zadanie to spoczywa na całym świętym ludzie Bożym. We wszystkich sferach kościelnych muszą uczestniczyć osoby świeckie. Propozycja prawna lub duszpasterska nie wystarczy; trzeba prowadzić dialog z innymi dyscyplinami. I musi być wspierana nadzieją, mocą miłości i łaski: proces zdrowienia z nadużyć seksualnych może być powolny i trudny ze względu na to, co sam w sobie oznacza.

Informuje kard. Celestino Aós Braco.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

eKAI.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY