Liczba katolików w Azji i Afryce rośnie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Irianatc19/Cathopic

Jak wynika z nowo-opublikowanych statystyk, liczba katolików w Afryce i Azji rośnie. Dane dotyczą 2019 roku. Wg nich jest 1,3 mld katolików na całym świecie.
  • Mimo wzrostów, katolicy w Afryce i Azji stanowią mniejszość.
  • W 2019 roku ogólna liczba księży nieznacznie wzrosła – o 271 – głównie ze względu na wzrost powołań kapłańskich w Afryce i Azji, które zrównoważyły spadki w innych miejscach.
  • Wzrosła także liczba diakonów stałych i świeckich misjonarzy. Natomiast mniej było zakonników i zakonnic.
  • Zobacz także: Sośnierz o polexicie: “Powinniśmy wziąć pod uwagę opcję wyjścia z UE”

Liczba katolików w Afryce wzrosła w 2019 r. o ponad osiem milionów. Stanowią oni tam około 19% populacji. Z kolei w Azji, mimo wzrostów, odsetek katolików wynosi jedynie 3,31% populacji.

Prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów, kardynał Luis Antonio Tagle zwrócił uwagę:

“W tych ostatnich latach widzieliśmy w Azji, jeśli chodzi o proporcje, procenty, wzrost liczby chrztów, a także wstąpień do seminariów i życia zakonnego”.

“Jeśli chodzi o liczby, [jest] to wciąż małe, ale jeśli chodzi o proporcje procentowe, [jest] to duże” – powiedział. “I my, oczywiście, dziękujemy Panu”.

W 2019 roku ogólna liczba księży nieznacznie wzrosła – o 271 – głównie ze względu na wzrost powołań kapłańskich w Afryce i Azji, które zrównoważyły spadki w innych miejscach. W ostatnich latach obserwuje się natomiast spadek liczby duchownych w Europie i obu Amerykach.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Liczba diakonów stałych również nadal rosła w stosunku do roku poprzedniego, przy czym na wszystkich pięciu kontynentach odnotowano wzrost ich liczby, zwłaszcza w Europie i obu Amerykach.

W 2019 roku zmniejszyła się za to liczba zakonników i zakonnic – o ponad 11 500. Więcej było z kolei świeckich misjonarzy – o ponad 34 200, z przeważającą większością nowych świeckich misjonarzy zlokalizowanych w obu Amerykach.

catholicnewsagency.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY