Mija 10 lat od wprowadzenia renty dożywotniej. Ryzyko niskich świadczeń

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Portal branżowy "infor.pl" wyjaśnił mechanizmy działania renty dożywotniej, od której w tym roku przypada 10 rocznica jej wprowadzenia. Świadczeniobiorcy przekazujący swoją nieruchomość instytucji finansowej ponoszą ryzyko otrzymania niskich rent.
  • W tym roku mija 10 lat od kiedy ówczesny rząd PO-PSL wprowadził rentę dożywotnią
  • Portal “infor.pl” objaśnił na czym polega mechanizm działania takiego świadczenia
  • Krytycy ostrzegają potencjalnych świadczeniobiorców przed niskimi rentami
  • Takowe świadczenie przysługuje wyłącznie osobom powyżej 65 roku życia
  • Zobacz także: Nadchodzący rok 2022 będzie katastrofalny. Ucierpią miliony polskich rodzin

Głównym warunkiem otrzymywania renty dożywotniej jest posiadanie na własność nieruchomości. Wówczas senior może zdecydować się na pobieranie świadczenia w zamian za przepisanie swojej posiadłości odpowiednim instytucjom finansowym.

Kto może otrzymać rentę dożywotnia?

Od 10 lat w Polsce można się starać o rentę dożywotnią, która jest odwróconą hipoteką w modelu sprzedażowym. Pozwala ona seniorowi na otrzymywanie miesięcznego świadczenia od danej instytucji finansowej w zamian za przekazanie praw własności do posiadanej przez niego nieruchomości. Wypłaty z tego tytułu są dożywotnie, a rencista może przebywać w danej nieruchomości, aż do swojej śmierci. Należy pamiętać, że takowe rozwiązanie przysługuje wyłącznie osobom powyżej 65 roku życia.

Jak informuje portal “Infor” decydując się na takie rozwiązanie należy wykazać się szczególną ostrożnością. Zdaniem przeciwników renty dożywotniej, wynagrodzenie jest niewspółmierne do wartości danej nieruchomości. Istnieje wiele przypadków, gdy świadczeniobiorca za nieruchomość wartą kilkaset tysięcy złotych otrzymuje w przyszłości rentę w wysokości zaledwie kilkuset złotych miesięcznie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie: Media Narodowe – bez poprawności politycznej

Renty dożywotniej nie powinniśmy jednak mylić z hipoteką odwróconą w modelu kredytowym. Ten w Polsce nie jest stosowany i polega jedynie na otrzymywaniu dodatkowej gotówki przez określony czas – z reguły przez kilka lat.

Od czego zależy wysokość świadczenia?

O kwocie, w jakiej zostanie wypłacana renta dożywotnia, decyduje wartość posiadanej przez seniora nieruchomości. W ustaleniu wysokości renty dożywotniej znaczenie mają też płeć oraz wiek seniora. W każdym przypadku jest ona wyliczana indywidualnie. Średnia wartość tego rodzaju renty wynosi zazwyczaj ok. 1000 zł, jednak zdarzają się przypadki, w których może wynieść nawet 5000 zł.

next.gazeta.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY