Kongres USA zajmie się sprawą Polski i Węgier. Chodzi o “erozję demokracji”

Dodano   6
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kongres USA

Kongres USA / Fot. Pxhere

Kongres USA zaangażuje się w debatę nad stanem praworządności w Polsce i na Węgrzech.
  • Komisja Helsińska przy Kongresie USA zorganizuje 3 listopada specjalne wysłuchanie w sprawie erozji demokracji na Węgrzech i w Polsce.
  • Wysłuchanie ma na celu „zbadanie erozji norm demokratycznych” i płynących z tego wniosków dla polityki zagranicznej USA.
  • Przed komisją wystąpią Zselyke Csaky z organizacji Freedom House, wiceprezes think-tanku CSIS i była dyplomatka Departamentu Stanu odpowiedzialna za Europę Heather Conley oraz analityk konserwatywnego think tanku American Enterprise Institute Dalibor Rohacz.
  • Zobacz także: Prokuratura Krajowa: Były szef CBA z zarzutami

Komisja Helsińska zorganizuje 3 listopada specjalne wysłuchanie w sprawie erozji demokracji na Węgrzech i w Polsce – ogłosił w środę szef komisji, senator Ben Cardin. Kongres USA zajmie się kwestią praworządności w Polsce i na Węgrzech.

„Przywódcy polityczni na Węgrzech i w Polsce – sojusznicy USA i członkowie Unii Europejskiej – przez ostatnią dekadę prowadzili politykę, która podważa demokrację i rządy prawa” – napisano w komunikacie komisji.

Jak dodano, na rząd Viktora Orbána osłabił demokratyczne instytucje w kraju i zamiast wzmacniania więzów transatlantyckich, stara się o bliższe relacje z Rosją i Chinami.

„W Polsce rządząca koalicja podjęła kroki podważające niezależność wymiaru sprawiedliwości i ograniczające swobodę wypowiedzi” – głosi komunikat.

Kongres USA zbada “erozję norm demokratycznych”

Wysłuchanie ma na celu „zbadanie erozji norm demokratycznych” i płynących z tego wniosków dla polityki zagranicznej USA.

Przed komisją wystąpią Zselyke Csaky z organizacji Freedom House, wiceprezes think-tanku CSIS i była dyplomatka Departamentu Stanu odpowiedzialna za Europę Heather Conley oraz analityk konserwatywnego think tanku American Enterprise Institute Dalibor Rohacz.

Jak powiedziało PAP źródło w Kongresie, wysłuchanie nt. Polski i Węgier było planowane od dawna przez szefa komisji Bena Cardina, ale obecny spór na forum UE wywołał dodatkowe zainteresowanie sytuacją w obu krajach.

“Wiemy oczywiście, że są znaczące różnice między Polską i Węgrami, a Polska jest ważnym sojusznikiem. Ale wielu członków komisji jest zaniepokojona erozją norm demokratycznych w obu krajach i chce wiedzieć, co się dzieje” – powiedział rozmówca PAP.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Orbán popularny w USA?

Zapowiedział, że posiedzenie może być bardziej politycznie niż zwykle w takich przypadkach ze względu na rosnącą popularność Viktora Orbána wśród części amerykańskich konserwatystów.

“Mimo to wielu Republikanów wciąż uważa, że erozja instytucji jest ważnym problemem” – dodał.

Komisja Helsińska USA, a właściwie Komisja ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, jest działającym przy Kongresie ciałem złożonym z polityków obydwu izb amerykańskiego parlamentu. Zajmuje się tematami praw człowieka, demokracji i innych związanych z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

nczas.com

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY