Kongres USA zajmie się sprawą Polski i Węgier. Chodzi o “erozję demokracji”

Dodano   6
  Loading
Kongres USA

Kongres USA / fot. pxhere.com

Kongres USA zaangażuje się w debatę nad stanem praworządności w Polsce i na Węgrzech.
  • Komisja Helsińska przy Kongresie USA zorganizuje 3 listopada specjalne wysłuchanie w sprawie erozji demokracji na Węgrzech i w Polsce.
  • Wysłuchanie ma na celu „zbadanie erozji norm demokratycznych” i płynących z tego wniosków dla polityki zagranicznej USA.
  • Przed komisją wystąpią Zselyke Csaky z organizacji Freedom House, wiceprezes think-tanku CSIS i była dyplomatka Departamentu Stanu odpowiedzialna za Europę Heather Conley oraz analityk konserwatywnego think tanku American Enterprise Institute Dalibor Rohacz.
  • Zobacz także: Prokuratura Krajowa: Były szef CBA z zarzutami

Komisja Helsińska zorganizuje 3 listopada specjalne wysłuchanie w sprawie erozji demokracji na Węgrzech i w Polsce – ogłosił w środę szef komisji, senator Ben Cardin. Kongres USA zajmie się kwestią praworządności w Polsce i na Węgrzech.

„Przywódcy polityczni na Węgrzech i w Polsce – sojusznicy USA i członkowie Unii Europejskiej – przez ostatnią dekadę prowadzili politykę, która podważa demokrację i rządy prawa” – napisano w komunikacie komisji.

Jak dodano, na rząd Viktora Orbána osłabił demokratyczne instytucje w kraju i zamiast wzmacniania więzów transatlantyckich, stara się o bliższe relacje z Rosją i Chinami.

„W Polsce rządząca koalicja podjęła kroki podważające niezależność wymiaru sprawiedliwości i ograniczające swobodę wypowiedzi” – głosi komunikat.

Kongres USA zbada “erozję norm demokratycznych”

Wysłuchanie ma na celu „zbadanie erozji norm demokratycznych” i płynących z tego wniosków dla polityki zagranicznej USA.

Przed komisją wystąpią Zselyke Csaky z organizacji Freedom House, wiceprezes think-tanku CSIS i była dyplomatka Departamentu Stanu odpowiedzialna za Europę Heather Conley oraz analityk konserwatywnego think tanku American Enterprise Institute Dalibor Rohacz.

Jak powiedziało PAP źródło w Kongresie, wysłuchanie nt. Polski i Węgier było planowane od dawna przez szefa komisji Bena Cardina, ale obecny spór na forum UE wywołał dodatkowe zainteresowanie sytuacją w obu krajach.

“Wiemy oczywiście, że są znaczące różnice między Polską i Węgrami, a Polska jest ważnym sojusznikiem. Ale wielu członków komisji jest zaniepokojona erozją norm demokratycznych w obu krajach i chce wiedzieć, co się dzieje” – powiedział rozmówca PAP.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Orbán popularny w USA?

Zapowiedział, że posiedzenie może być bardziej politycznie niż zwykle w takich przypadkach ze względu na rosnącą popularność Viktora Orbána wśród części amerykańskich konserwatystów.

“Mimo to wielu Republikanów wciąż uważa, że erozja instytucji jest ważnym problemem” – dodał.

Komisja Helsińska USA, a właściwie Komisja ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, jest działającym przy Kongresie ciałem złożonym z polityków obydwu izb amerykańskiego parlamentu. Zajmuje się tematami praw człowieka, demokracji i innych związanych z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

nczas.com

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
Stan
Gość
Stan
28 października 2021 09:13

Polska była ostoją demokracji kiedy jeszcze tam gdzie obecnie USA była kolonią karną i teraz oni próbują Polskę pouczać? USA nie są kompetentne do orzekania poziomu czyjeś demokracji, od kiedy komuniści przejęli tam władzę przez manipulacje medialne, profanując swoją demokrację. Więc niech zajmą się poziomem swojej demokracji zanim będę hipokryci próbowali naprawiać czyjąś.

Last edited 2 miesięcy temu by Stan
Dymitr Ogonowski
Gość
Dymitr Ogonowski
28 października 2021 09:53

To pokazuje, że zarówno USA, jak i Niemcy (Parlament Europejski) traktują Polskę jako państwo satelitarne a nie jako “sojusznika”, co głosi propaganda. Rezygnacja z bandy NATO jest konieczna nie tylko ze względu na bandytyzm antyserbski. W Serbii teraz też Zachód doprowadził do władzy “swoich”. W każdym razie konieczne jest uwolnienie Polski od kurateli Niemiec i USA.

monika
Gość
monika
28 października 2021 14:11

Po sfałszowanych wyborach prezydenckich USA nadal chce pouczać innych o demokracji? To już żenująca hucpa obłąkanych lewaków

hens
Gość
hens
28 października 2021 14:45

Może należałoby na forum wyszechradzkim podyskutować o galopującej zgniliźnie USA?

Ten kraj nie dotrwa do końca kadencji Breżniewa 2.o!

Ryszard
Gość
Ryszard
29 października 2021 10:04

Niech się zajmą swoim burdelem z imigrantami

hens
Gość
hens
29 października 2021 21:36

Kongres… Kongres… ten co to ledwo się obronił przed tymi zabawnymi narożniakami… ?

POLECAMY