Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach. Więzienie za zniszczenie płotu na granicy

ważne
Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Straż Graniczna

Straż Graniczna i wojsko w pobliżu miejscowości Usnarz Górny / Fot. PAP/Artur Reszko Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Od wtorku obowiązują nowe przepisy dot. cudzoziemców. Wśród zmian znalazła się m.in. kara więzienia za dewastację płotu na granicy, czy czasowy zakaz wjazdu do Polski i państw Strefy Schengen.
  • Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach, opracowana przez MSWiA obowiązuje od wtorku.
  • Przepisy dotyczą cudzoziemców, którzy zostaną niezwłocznie zatrzymani po nielegalnym przekroczeniu zewnętrznej granicy UE.
  • Jedną z kar jest okresowy zakaz wjazdu do Polski – od 6 miesięcy do 3 lat.
  • Zobacz także: Biskupi i wierni afrykańscy przeciwni ideologii LGBT.

Nowe przepisy dotyczące cudzoziemców

W poniedziałek opublikowano nowelizację ustawy o cudzoziemcach, przygotowaną przez MSWiA. W życie wchodzi od wtorku. Zgromadzone przepisy dotyczą cudzoziemców próbujących nielegalnie przekroczyć zewnętrzną granicę UE lub tych, którzy to zrobią. Mowa tu o granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą.

W przypadku powyższej sytuacji komendant placówki Straży Granicznej zobligowany będzie do sporządzenia odpowiedniego protokołu o przekroczeniu granicy. Następnie będzie musiał wydać postanowienie o opuszczeniu przez cudzoziemca terytorium Polski. Zostanie on także objęty czasowym wjazdem do Strefy Schengen. Możliwy czas, podczas którego cudzoziemiec nie będzie mógł wjechać do Polski czy Strefy Schengen, wynosi od 6 miesięcy do 3 lat.

Osoby złapane na nielegalnym przekroczeniu granicy trafią do Systemu Informacyjnego Schengen na czas trwającej kary. Cudzoziemcy będą mogli wnieść zażalenie do Komendanta Głównego SG, ale nie pozbawi ich to kary.

Udzielanie ochrony cudzoziemcom w Polsce

Według nowelizacji, Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców może nie rozpoznawać wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, jeśli złożył go cudzoziemiec zatrzymany niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy zewnętrznej UE. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy cudzoziemiec “przybył bezpośrednio z terytorium, na którym jego życiu lub wolności zagrażało niebezpieczeństwo prześladowania lub ryzyko wyrządzenia poważnej krzywdy”. Oprócz tego należy przedstawić “wiarygodne przyczyny nielegalnego wjazdu na terytorium RP i złożył wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej niezwłocznie po przekroczeniu granicy”.

Co więcej, od wtorku obowiązują grzywny, a nawet kary więzienia, za niszczenie infrastruktury granicznej. Karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat będzie podlegać osoba, która “zabiera, niszczy, uszkadza, usuwa, przesuwa lub czyni niezdatnymi do użytku elementy infrastruktury, znajdujące się w strefie nadgranicznej i przeznaczone do ochrony granicy państwowej, w szczególności ogrodzenia, zasieki, zapory lub rogatki”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

wydarzenia.interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY