Michał Kurtyka pierwszą ofiarą czystki? Ruszyła rekonstrukcja rządu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Michał Kurtyka składa dymisję

Były Minister Klimatu, Michał Kurtyka / Fot. PAP/Rafał Guz. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Minister klimatu Michał Kurtyka potwierdził na wtorkowej konferencji prasowej odejście z resortu w ramach rekonstrukcji rządu. – Praca jest bardzo wymagająca, bardzo intensywna, często nieprzewidywalna, tutaj rodzina na tym traci – powiedział. Zastąpić go ma wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Anna Moskwa.
  • Minister Klimatu, Michał Kurtyka, na kilka godzin przed oficjalną rekonstrukcja rządu poinformował o swoim odejściu
  • Swoją dymisje tłumaczył powodami osobistymi, związane z bliskimi relacjami rodzinnymi
  • Nieoficjalnie wiadomo, że do ministra miał stracić zaufanie Jarosław Kaczyński
  • Zobacz także: Historyczna transakcja! Mołdawia kupuje gaz z Polski zamiast od Rosjan

Rekonstrukcja rządu była zapowiadana przez PiS od czasu opuszczenia Zjednoczonej Prawicy przez Porozumienie Jarosława Gowina. W poniedziałek 25 października Kancelaria Prezydenta ogłosiła, że Andrzej Duda dokona zmian w rządzie Mateusza Morawieckiego we wtorek o godzinie 17. 

Przed południem na wtorkowej konferencji prasowej, Minister Klimatu i Środowiska, Michał Kurtyka poinformował o swojej dymisji, o której spekulowano już od kilku tygodni. O takiej możliwości informował wcześniej sam Premier Mateusz Morawiecki.

Nie będę ukrywał, dzisiaj jest ostatni dzień mojej pracy w resorcie. Te ostatnie 2 lata to okres szczególnie intensywny, kiedy miałem zaszczyt uruchomić, wdrożyć strategiczne projekty dla naszego kraju […], te projekty podnoszą jakość życia, tworzą nowe miejsca pracy, łączą ekologię z ekonomią 

– powiedział na zakończenie swojej pracy w rządzie Michał Kurtyka.

Główną przyczyną odejścia jak wskazuje Kurtyka był nawał pracy, który powodował coraz dłuższe rozłąki z rodziną, którą jak nie ukrywa jest bardzo związany i jest dla niego najważniejsza.

Nigdy nie kryłem, że rodzina jest dla mnie bardzo istotna, wielokrotnie rozmawiałem na ten temat z panem premierem, z kierownictwem rządu 

– przyznał ustępujący minister. Natomiast jego miejsce ma zająć wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Anna Moskwa, przymierzana na to stanowisko od początku medialnych spekulacji.

Biografia odchodzącego z rządu ministra

Michał Kurtyka od 1 stycznia 2016 roku był sekretarzem stanu w Ministerstwie Energii bezpośrednio odpowiedzialnym za rozwój technologiczny oraz wprowadzanie innowacji do sektora energii, realizację polityki klimatycznej i energetycznej w sektorze paliwowo-gazowym, prowadzenie relacji międzynarodowych z państwami oraz organizacjami międzynarodowymi.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Od lipca 2018 roku pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska. W grudniu 2018 roku przewodniczył negocjacjom podczas Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach, w ramach którego przyjęty został Katowicki Pakiet Klimatyczny. 15 listopada 2019 roku został powołany na stanowisko ministra w nowo utworzonym Ministerstwie Klimatu.

radiozet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY