Komisja Europejska żąda dowodu na zatrzymanie wydobycia w Turowie

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Elektrownia w Turowie

Elektrownia w Turowie / Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Komisja Europejska zwróciła się do Polski o pilne dostarczenie dowodu na zatrzymanie wydobycia węgla brunatnego w Turowie. Jeśli takiego nie otrzyma, zacznie wystawiać wezwania do zapłaty kary, która rośnie każdego dnia. Obecnie Polska ma do zapłaty, aż 18 milionów euro kary pieniężnej.

Jak poinformował przedstawiciel Komisji Europejskiej, instytucja ta zwróciła się do polskiego rządu o pilne dostarczenie dowodu zaprzestania działalności wydobywczej w Kopalni Węgla Brunatnego w Turowie. Pismo w tej sprawie wysłano tydzień temu tj. 19 października.

Komisja zwróciła się do Polski o przekazanie informacji, w jaki sposób zamierza zastosować się do nakazu o środkach tymczasowych. Ponadto zwróciła się do władz polskich o pilne dostarczenie dowodu zaprzestania działalności wydobywczej węgla brunatnego w kopalni Turów, zgodnie z nakazem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

– powiedział rzecznik prasowy Komisji Europejskiej Tim McPhie.

W przypadku odmowy dostarczenia odpowiednich dowodów przez polskie władze, Komisja Europejska zacznie wydawać regularne wezwania do zapłaty kary, która miałaby rosnąć każdego dnia.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Walka o kopalnię Turów

Przypomnijmy, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zarządził 500 tys. euro kary dla Polski za każdy dzień zwłoki w wykonaniu postanowienia o wstrzymaniu wydobycia w Turowie. Decyzję w tej sprawie wydano 20 września, co oznacza, że do 26 października łączna suma do zapłaty wynosi ponad 18 milionów euro, czyli prawie 83 miliony złotych.

Kara jest pokłosiem sporu Polski z Czechami, którzy zarzucają rządowi Prawa i Sprawiedliwości nielegalne działania związane z przedłużaniem koncesji na dalsze wydobycie węgla w kopalni Turów. Zdaniem czeskiego rządu, kopalnia odkrywkowa obniża poziom wody pitnej na ich terenie oraz zagraża bezpieczeństwu społecznemu.

Początkowo Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce wstrzymanie wydobycia w Turowie do czasu zakończenia sporu. Jednakże, Premier Mateusz Morawiecki wraz z innymi politykami partii rządzącej głośno sprzeciwili się temu wyrokowi co rozjuszyło eurokratów i postanowili nałożyć na nasz kraj karę finansową.

wp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY