Rosnące problemy Polski ws. kopalni w Turowie. Pozwie nas jeszcze jeden kraj?

Dodano   7
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kopalnia Turów

Kopalnia Turów / Fot. MEDIA WNET/ Wikimedia Commons

Negocjacje Polski z rządem czeskim nie doszły do porozumienia. Czesi pozostają nieugięci, a do nich dołączają Zieloni z niemieckiej Saksonii, postulujący pozwanie Polski do TSUE przez rząd niemiecki.
  • TSUE, do czasu rozpatrzenia sprawy, nakazał Polsce wstrzymanie wydobycia z kopalni Turów.
  • Pod koniec września miały miejsce kolejne negocjacje z rządem czeskim, który odmówił przyjęcia propozycji Polski ws. kopalni.
  • Władze niemieckiej Saksonii zleciły kancelarii sprawdzenie, czy koncesję w sprawie wydobywania z kopalni do 2026 roku, wydano zgodnie z prawem.
  • Zobacz także: Profanacja w tynieckim klasztorze benedyktynów. Półnagi mężczyzna tańczył na ołtarzu.

Zarzuty wobec Polski

Skargi wnoszone na Polskę nabierają większego zasięgu. Rozpatrywanie przez TSUE skargi w sprawie kopalni w Turowie trwa, a do Czechów dołączają Niemcy. Zieloni z Saksonii twierdzą, że kłopoty spowodowane przez Polskę zakłóciły poziom wód nie tylko w tym niemieckim landzie. W związku z tym postulują, by władze federalne Niemiec również wniosły pozew przeciwko Polsce do TSUE. Jak twierdzą, poziom wody to nie jedyny problem. W Zittau mają również osiadać budynki, na których jednocześnie mają pojawiać się pęknięcia.

Turów to trudny temat. Wiemy także z Niemiec, jak kontrowersyjnym tematem są odkrywki węgla brunatnego. Mamy w Unii Europejskiej jasne reguły dotyczące ich budowy i utrzymania i musimy ich przestrzegać. Kluczowe jest, żeby było to robione prawidłowo i porządnie.

Powiedział premier Saksonii Michael Kretschmer.

Polska oferta stanowiła ponadstandardową odpowiedź na oczekiwania strony czeskiej – nie została ona przyjęta. Po ostatniej decyzji największym przegranym jest lokalna społeczność po obu stronach granicy.

Powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Reakcja TSUE

Po tym, jak czeski rząd pozwał Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ten nakazał wstrzymanie wszelkich wydobyć z kopalni Turów. Z powodu niedostosowania się Polski do nakazów, TSUE nałożył karę w wysokości 500 tys. euro dziennie za każdy dzień zwłoki. Ponadto, jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa, jeżeli dalej nie będziemy stosować się do decyzji TSUE i płacić nakazanych euro, kwoty te zostaną potrącone z dotacji. Jednakowoż KE nie sprecyzowała w oświadczeniu, o jakich dotacjach mowa.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

euractiv.pl

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY