- Ustawę o bezpieczeństwie ojczyzny zaprezentuje Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej.
- Według Kaczyńskiego, jednym z powodów utworzenia ustawy była pandemia, która “ujawniła potrzebę zwiększenia obronności kraju”.
- Kaczyński: “Musimy mieć instrumenty, które będą działać w momencie zagrożenia”.
- Zobacz także: Burza po oświadczeniu I prezes Sądu Najwyższego. “Oni chcą krwi”.
Ustawa o obronie ojczyzny
We wtorek 26 października Mariusz Błaszczak wraz z Jarosławem Kaczyńskim przedstawią szczegóły nowej ustawy o obronie ojczyzny. Jak informuje resort obrony, konferencja rozpocznie się o godz. 13. Już we wrześniu wicepremier ds. bezpieczeństwa zapowiadał powstanie tej ustawy, natomiast nie zdradził wiele szczegółów. Przyznał natomiast, że jednym z powodów jest pandemia, która ujawniła zapotrzebowanie w obronie w przypadku “różnego rodzaju zagrożeń naturalnych”.
W jednym miejscu Polski rządzą pozapartyjne siły, w innych partie opozycyjne i ci opozycyjni samorządowcy niejednokrotnie wychodzą ze swojej właściwej roli. Gdy mamy jakieś zagrożenie, dzieje się coś złego, różnice między nami nie mogą oddziaływać na to, jak się działa
– komentował wicepremier ds. bezpieczeństwa, Jarosław Kaczyński.
“Te dokumenty stworzą podstawy do zwiększenia liczebnego Wojska Polskiego, a zasadniczym elementem tej ustawy będzie mechanizm finansowania” – dodał Błaszczak.
Jutro wspólnie z premierem J. Kaczyńskim zaprezentujemy ustawę o obronie Ojczyzny. Nowe podejście opiera się na trzech fundamentach–unowocześnieniu Sił Zbrojnych RP, zwiększeniu atrakcyjności służby oraz wdrożenia koncepcji obrony powszechnej. To ważny czas dla Wojska Polskiego. pic.twitter.com/nCQOYyG6Gw
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) October 25, 2021
Rezygnacja Jarosława Kaczyńskiego
W dość enigmatycznych słowach, premier Kaczyński zapowiedział ewentualne “opuszczenie rządu Mateusza Morawieckiego. Co więcej, miałoby to nastąpić po finalnym uchwaleniu tegoż projektu. Ponadto zaznaczył, że rozważy powrót do “właściwego zajęcia, czyli kierowania partią”.
Kiedy te ustawy będą w procesie uchwalania lub zostaną uchwalone, zastanowię się, czy nie wrócić do mojego właściwego zajęcia, czyli kierowania partią
– mówił.
Wicemarszałek Sejmu, Ryszard Terlecki, zapowiedział zaś pewne zmiany w rządzie. “Będą pewne zmiany w rządzie, pewnie w tym tygodniu, ale nie nazywajmy tego jakąś dużą przebudową” – powiedział.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
money.pl, Twitter