Parlamentarzyści pro-life naciskają na działania rządu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Piotr Uściński

Piotr Uściński / Fot. Facebook

Parlamentarny zespół na rzecz Życia i Rodziny wydał stanowisko z okazji pierwszej rocznicy wydania wyroku TK, uznającego aborcję eugeniczną za niekonstytucyjną, jak również w związku z dniem wspomnienia Św. Jana Pawła II. Wskazano w niej na potrzebę "intensyfikacji i przyspieszenia działań w celu konkretyzacji konstytucyjnych gwarancji godności człowieka i ochrony życia, tak nienarodzonego, jak i już narodzonego".
  • Zdaniem zespołu, “wyrok Trybunału Konstytucyjnego to istotny krok w stronę pełnego uwzględnienia aksjologii ustawy zasadniczej w obszarze troski o życie”.
  • Parlamentarzyści przypomnieli też, że TK nałożył na ustawodawcę obowiązek przeanalizowania i wzmocnienia wsparcia dla matek.
  • W opinii zespołu prace w tej sprawie przebiegają zbyt powolnie.
  • Zobacz także: Dr Modelska-Creech: Tusk i Merkel mają wiele wspólnego [NASZ WYWIAD]

Krok w dobrą stronę

Zdaniem zespołu, “wyrok Trybunału Konstytucyjnego to istotny krok w stronę pełnego uwzględnienia aksjologii ustawy zasadniczej w obszarze troski o życie”.

Dokładnie rok temu 22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dopuszczenie przerwania ciąży ze względu na upośledzenie płodu albo choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodne z konstytucyjnymi zasadami prawnej ochrony życia oraz nienaruszalności godności człowieka. Dzięki temu, przez ten czas udało się uratować wiele istnień ludzkich. Stąd wyrok Trybunału Konstytucyjnego to istotny krok w stronę pełnego uwzględnienia aksjologii ustawy zasadniczej w obszarze troski o życie – napisano.

Parlamentarzyści przypomnieli też, że TK nałożył na ustawodawcę obowiązek przeanalizowania i wzmocnienia wsparcia dla matek.

W związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, w stanowisku z 29 października 2020 r. Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny wskazał na konieczność implementacji konkretnych rozwiązań z zakresu m.in. wsparcia matek w trudnych ciążach, szerokiej dostępności hospicjów perinatalnych, rozszerzenia dostępności różnych form pomocy okołoporodowej, a także zwiększenia zaangażowania państwa w zakresie wsparcia rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci oraz stworzenia możliwości pogodzenia pracy zawodowej z opieką nad nimi – przypomniano.

Czas zrealizować zapowiedzi

Zdaniem zespołu prace w tej sprawie przebiegają zbyt powolnie.

Po 12 miesiącach od wyroku Trybunału widzimy konieczność intensyfikacji i przyspieszenia działań w celu konkretyzacji konstytucyjnych gwarancji godności człowieka i ochrony życia, tak nienarodzonego, jak i już narodzonego. Doceniając działania Rady Ministrów podejmowane w tym zakresie w ostatnich latach, pragniemy podkreślić, że niezbędne jest ukształtowanie dodatkowych rozwiązań osłonowych, które pozwolą wdrożyć w pełni zapisy wyroku sądu konstytucyjnego – podkreślono.

W swoim stanowisku parlamentarzyści odwołali się także do św. Jana Pawła II.

W czasie IV Pielgrzymki do Ojczyzny 4 czerwca 1991 r. w Radomiu podkreślał, że „przykazanie NIE ZABIJAJ zawiera w sobie nie tylko zakaz. Ono wzywa nas do określonych postaw i zachowań pozytywnych”. To wołanie jest wciąż aktualne. Musi być dla nas wszystkich, dla polskiego społeczeństwa i świata, zachętą do podejmowania działań na rzecz najsłabszych, w tym matek w trudnych sytuacjach życiowych oraz osób z niepełnosprawnościami – napisano.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

twitter.com, niedziela.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY