Zabójstwo brytyjskiego posła. Morderca powiązany z ISIS?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Policja UK

Brytyjska policja. / Fot. publicdomainpictures.net

Zdaniem prokuratora Jamesa Cable, morderca brytyjskiego posła był powiązany z tzw. Państwem Islamskim.
  • Oskarżony o zabójstwo posła Davida Amessa 25-letni Ali Harbi Ali, obywatel brytyjski somalijskiego pochodzenia, stanął dziś przed sądem w Londynie. 
  • Według prokuratora, Ali określił się jako osobę powiązaną z tzw. Państwem Islamskim, a zabójstwo planował od lat.
  • Londyńska policja metropolitalna, której oddział antyterrorystyczny kieruje śledztwem, poinformowała natomiast, że w związku ze sprawą zabójstwa nikt inny nie został aresztowany ani nikt nie jest poszukiwany. 
  • Zobacz także: Biden wspiera Tajwan: “Jesteśmy zobowiązani to zrobić”

Oskarżony o zabójstwo brytyjskiego posła Davida Amessa 25-letni Ali Harbi Ali stanął dziś przed sądem w Londynie. To obywatel brytyjski somalijskiego pochodzenia, Według prokuratora, Ali określił się jako osobę powiązaną z tzw. Państwem Islamskim, a zabójstwo planował od lat.

Morderca powiązany z ISIS?

Rozprawa w sądzie magistrackim londyńskiej gminy Westminster miała charakter wstępny. Ali Harbi Ali jedynie miał potwierdzić swoje personalia i adres, po czym wróci w piątek przed oblicze sądu karnego. Z kolei prokurator James Cable powiedział sądowi, że Ali Harbi Ali określił siebie jako osobę powiązaną z tzw. Państwem Islamskim i od lat planował zabicie członka parlamentu.

Wcześniej Ali Harbi Aliego formalnie oskarżono o zabójstwo Amessa.

“Prokuratura Koronna zatwierdziła zarzuty przeciwko Alemu Harbiemu Alemu w związku z zabójstwem posła sir Davida Amessa w piątek 15 października (…) Przedstawimy sądowi, że to morderstwo ma podłoże terrorystyczne, a mianowicie, że miało motywacje zarówno religijne, jak i ideologiczne. Postawiono mu również zarzut przygotowywania aktów terrorystycznych. Wynika to z przeglądu dowodów zebranych przez policję metropolitalną w ramach prowadzonego śledztwa” – oświadczyła prokuratura.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Zabójstwo brytyjskiego posła

Amess, 69-letni poseł rządzącej Partii Konserwatywnej, został zamordowany w piątek w czasie odbywającego się w Leigh-on-Sea spotkania z wyborcami ze swojego okręgu. Zabójca zadał mu na oczach przynajmniej dwóch osób 17 ciosów nożem, po czym spokojnie czekał na przyjazd policji.

Londyńska policja metropolitalna, której oddział antyterrorystyczny kieruje śledztwem, poinformowała natomiast, że w związku ze sprawą zabójstwa nikogo innego nie aresztowano. Służby nikogo również już nie poszukują. Potwierdziła też, że w czasie prowadzonego śledztwa przeszukano kilka nieruchomości w Londynie, gdzie Ali Harbi Ali ostatnio mieszkał.

Jego ojciec był w przeszłości doradcą premiera Somalii. Wyjechał stamtąd w latach 90. do Wielkiej Brytanii w związku z toczącą się tam wojną domową.

Reprezentujący rządzącą Partię Konserwatywną Amess był jednym z najstarszych stażem brytyjskich posłów. W Izbie Gmin zasiadał od 1983 roku, z czego od 1997 roku reprezentował okręg Southend West.

To drugie zabójstwo brytyjskiego posła w ostatnich latach. W czerwcu 2016 roku na kilka dni przed referendum w sprawie brexitu w bardzo podobnych okolicznościach zamordowana została w swoim okręgu laburzystowska posłanka Jo Cox.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY