Objawy COVID-19 związane z masą ciała. Lekarze alarmują

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szpital

Szpital / Fot. Pixabay

Otyłość jest jednym z czynników, które wpływają na intensywność objawów zachorowania na COVID-19.
  • Otyłość wiąże się z gorszymi wynikami wśród osób hospitalizowanych z powodu COVID-19.
  • Artykuł na ten temat ukazał się w czasopiśmie „Influenza and Other Respiratory Viruses”.
  • Od początku pandemii wiadomo, że otyłość jest jednym z głównych czynników ryzyka ciężkiego COVID-19.
  • Zobacz także: Biden wspiera Tajwan: “Jesteśmy zobowiązani to zrobić”

Otyłość wiąże się z gorszymi wynikami wśród osób hospitalizowanych z powodu COVID-19, ale – czego dowodzi najnowsze badanie naukowców z University of Southern California – wpływa również na objawy u pacjentów z łagodnymi postaciami tej choroby. Objawy COVID-19 intensyfikują się wraz ze wzrostem masy ciała.

Artykuł na ten temat ukazał się w czasopiśmie „Influenza and Other Respiratory Viruses”.

Objawy COVID-19 gorsze u osób otyłych

W badaniu kierowanym przez dr Pię Pannaraj wzięło udział 522 dorosłych i dzieci (w wieku od 1 miesiąca do 84 lat), u których uzyskano pozytywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2 w warunkach ambulatoryjnych (nie w szpitalu). Ok. 20 proc. uczestników miało podstawowe schorzenia, w tym astmę, cukrzycę i choroby sercowo-naczyniowe. Ok. 62 proc. miało za wysoki BMI.

Wśród potwierdzonych przypadków COVID-19 56 proc. było objawowych. Okazało się, że i dorośli, i dzieci z nadwagą lub otyłością doświadczali zdecydowanie więcej objawów COVID-19. Chodzi tu zwłaszcza o objawy ze strony układu oddechowego, takie jak kaszel i duszności. Dodatkowo symptomy te utrzymywały się u nich wyraźnie dłużej.

“Podkreśla to szczególną potrzebę zapewnienia szczepień przeciwko COVID-19 właśnie w tej grupie, osób z nadwagą i otyłością, to jedyna szansa na złagodzenie ewentualnych powikłań w tej populacji” – uważa dr Pannaraj.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Jak mówi, prawie od początku pandemii wiadomo, że otyłość jest jednym z głównych czynników ryzyka ciężkiego COVID-19. I pewnie dlatego większość badań koncentruje się na otyłych pacjentach wymagających hospitalizacji, mimo że nadal większość osób zakażonych COVID-19 jest leczona poza szpitalami.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY