Kompromitacja polityków PO. Chcieli delegalizacji Marszu Niepodległości. Jest decyzja prokuratury

Dodano   13
  LoadingDodaj do ulubionych!
Marsz Niepodległości

Marsz Niepodległości / fot. wikimedia commons

Prokuratura negatywnie oceniła wnioski polityków PO. Stowarzyszenie Marsz Niepodległości zostaje i będzie działać nadal.
  • O decyzji i jej powodach poinformowała rzecznik prokuratury Aleksandra Skrzyniarz. Przypomniała, że parlamentarzyści KO wnioskowali o delegalizację stowarzyszenia twierdząc, że miały miejsce przypadki „rażących naruszeń prawa”
  • Stołeczna prokuratura po przeprowadzeniu analizy wniosków stwierdziła, że postępowania karne w zakresie popełnienia przestępstw podczas Marszu Niepodległości w latach 2017-20 zostały zakończone wydaniem postanowień o odmowie wszczęcia postępowania bądź o ich umorzeniu.
  • Analiza dokonana przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie „nie dostarczyła również podstaw do stwierdzenia, że cele lub działalność stowarzyszenia Marsz Niepodległości prowadzą do naruszenia art. 13 Konstytucji”
  • Zobacz także: Atak na bazę wojskową USA w Syrii. Nie ma ofiar śmiertelnych

Prokuratura Okręgowa w Warszawie negatywnie rozpoznała wnioski złożone przez polityków Koalicji Obywatelskiej o delegalizację Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Największą aktywność na tym polu od dłuższego czasu wykazywał m.in. Rafał Trzaskowski. Jednak według opinii stołecznej prokuratury, Stowarzyszenie Marsz Niepodległości zostaje i będzie działać nadal.

Politycy PO chcą delegalizacji Stowarzyszenia Marsz Niepodległości

Wśród polityków PO największą aktywnością wykazał się prezydent Warszawy. Niedawno Rafał Trzaskowski powiadomił o złożeniu wniosku do prokuratury przeciwko Stowarzyszeniu Marsz Niepodległości.

“W środę złożyłem także wniosek do prokuratury – między innymi za montaż nielegalnej konstrukcji mogącej stwarzać zagrożenie dla innych. Przypominam też, że od blisko czterech lat na wniosek prezydenta Warszawy toczy się też postępowanie ws. likwidacji ONR. W tej sprawie nadal cisza” – mówił.

Wcześniej prezydent Warszawy również składał podobne wnioski. Jak napisał, zrobił to “za łamanie prawa i sprzeniewierzenie się statutowi – poprzez publiczne promowanie totalitarnego ustroju państwa, nawoływanie do nienawiści, stosowanie gróźb czy znieważanie świętych symboli Polski Walczącej” – dodał.

Aktywność Trzaskowskiego na polu zwalczania stowarzyszenia zrzeszającego polskich patriotów poparł publicznie poseł PO Michał Szczerba.

Delegalizację Stowarzyszenia Marsz Niepodległości postulował także poseł Nowoczesnej Adam Szłapka. On również składał wniosek do prokuratury w tej sprawie.

“Kolejny raz złożę wniosek i będę to robił do skutku. (…) Uważam, że ich działalność jest niezgodna z artykułem 13. konstytucji, to znaczy – są organizacjami, które w swoich praktykach nawiązują do działań totalitarnych, faszyzmu i nazizmu. Uważam, że powinny być zdelegalizowane” – mówił polityk.

Komunikat prokuratury w Warszawie

O decyzji i jej powodach poinformowała rzecznik prokuratury Aleksandra Skrzyniarz. Przypomniała, że parlamentarzyści KO wnioskowali o delegalizację stowarzyszenia twierdząc, że miały miejsce przypadki „rażących naruszeń prawa” przez kierownictwo stowarzyszenia podczas organizacji marszów, które przeszły ulicami Warszawy 11 listopada w latach 2017-20. Politycy powoływali się przy tym na Prawo o stowarzyszeniach.

“W ocenie posłów i senatorów zachowanie uczestników marszów wyczerpywało znamiona przestępstwa publicznego propagowania totalitarnego ustroju państwa i nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i rasowych oraz publicznego znieważania grup ludności z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej” – poinformowała prokurator Skrzyniarz.

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości zostaje

Stołeczna prokuratura po przeprowadzeniu analizy wniosków stwierdziła, że postępowania karne w zakresie popełnienia przestępstw (m.in. z art. 256 i 257 Kodeksu karnego) podczas Marszu Niepodległości w latach 2017-20 zostały zakończone wydaniem postanowień o odmowie wszczęcia postępowania bądź o ich umorzeniu.

“Podkreślić należy, że czyny objęte tymi postępowaniami odnoszą się wyłącznie do zachowań osób fizycznych, nie zaś stowarzyszenia. Konstrukcja odpowiedzialności karnej przyjęta w Kodeksie karnym obejmuje wyłącznie osoby fizyczne, nie osoby prawne czy jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Stowarzyszenie nie jest podmiotem, które może naruszyć prawo poprzez popełnienie czynów stypizowanych w art. 256 i art. 257 Kodeksu karnego, albowiem nie jest osobą fizyczną, która podlega odpowiedzialności karnej” – wskazuje Skrzyniarz.

Jak dodaje, analiza dokonana przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie „nie dostarczyła również podstaw do stwierdzenia, że cele lub działalność stowarzyszenia Marsz Niepodległości prowadzą do naruszenia art. 13 Konstytucji”.

“Zgodnie z tym przepisem zakazane jest istnienie organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa” – przekazała.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Brak podstaw do delegalizacji

Wskazuje też, że przeanalizowane dokumenty stowarzyszenia – m.in. statut oraz program – „prowadzą do przeciwnych wniosków”.

“Program nie zakłada ani totalitarnych metod, ani praktyk właściwych dla wskazanych reżimów. Również działalności stowarzyszenia nie cechuje nienawiść rasowa i narodowościowa. Analiza dokumentów stowarzyszenia prowadzi do wniosku, że cele stowarzyszenia i jego działalność polegają na promocji postaw i zachowań patriotycznych. Celem stowarzyszenia jest m.in. promowanie obchodów Święta Niepodległości” – komentuje.

Na koniec podkreśla, że szczegółowa analiza wszelkich materiałów i okoliczności dotyczących stowarzyszenia Marsz Niepodległości wskazuje, że „brak podstaw do skierowania przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie wniosku do sądu o delegalizację stowarzyszenia”.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY