Tarczyński o konflikcie z UE: “Nie chcemy być traktowani jako gorszy członek Unii”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Dominik Tarczyński

Dominik Tarczyński / fot. You Tube/ EU Debates | eudebates.tv

Debatę na antenie BBC skomentował eurodeputowany PiS Dominik Tarczyński.
  • Tarczyński powiedział BBC World News, że spór nie ma nic wspólnego z narażeniem wartości Unii Europejskiej, chodzi o podpisane traktaty.
  • Europoseł PiS wskazał, że Polska nie chce być traktowana jako członek “gorszej kategorii” w UE.
  • We wtorek odbyła się w PE debata poświęcona niedawnemu wyrokowi polskiego Trybunału Konstytucyjnego na temat prymatu prawa europejskiego.
  • Zobacz także: HIT! Platforma chce, żeby policja przyjechała na Twittera?

Dominik Tarczyński wypowiedział się o konflikcie Polski z UE dla BBC World News. Jego zdaniem spór nie ma nic wspólnego z narażeniem wartości Unii Europejskiej, chodzi o podpisane traktaty. Europoseł PiS wskazał, że Polska nie chce być traktowana jako członek “gorszej kategorii” w UE.

Tarczyński o konflikcie z UE

“Polska cieszyła się z członkostwa w Unii Europejskiej, ale traktat bardzo jasno określał, że sądownictwo jest w rękach państw członkowskich” – powiedział.

“To, co postrzegamy jako problem, to znacznie więcej kompetencji w rękach Komisji Europejskiej niż to, co zostało zapisane w traktacie. Chcemy być częścią Unii Europejskiej, nie chcemy wychodzić z Unii Europejskiej, nie ma mowy, żebyśmy rozmawiali i myśleli o polexicie, nie ma mowy” – podkreślił eurodeputowany.

“Po prostu nie chcemy być traktowani jako mniejszej kategorii, gorszej kategorii członek Unii” – dodał Tarczyński.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Debata w Parlamencie Europejskim

We wtorek odbyła się w PE debata poświęcona niedawnemu wyrokowi polskiego Trybunału Konstytucyjnego na temat prymatu prawa europejskiego. Premier Mateusz Morawiecki powiedział w jej trakcie, że prawo UE jest nadrzędne wobec ustaw krajowych, ale nie konstytucji.

Na zakończenie debaty szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, zwracając się do polskiego premiera: „Zalecenie dla Polski brzmi następująco: odtworzyć niezależność wymiaru sprawiedliwości, zlikwidować Izbę Dyscyplinarną i ponownie przywrócić do pracy zwolnionych bezprawnie sędziów. Proszę to uczynić”.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY