Ordo Iuris: Sojusz dla Wspólnego Dobra odpowiedzią na kryzys Europy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W Budapeszcie miało miejsce podpisanie Statutu, będącego podstawą funkcjonowania utworzonego Sojuszu dla Wspólnego Dobra (Alliance for the Common Good). W jego skład, oprócz Instytutu Ordo Iuris, wchodzą stowarzyszenia z Węgier, Włoch, Czech i Słowacji. Sojusz ma na celu ochronę praw człowieka, wolności słowa i sumienia oraz tożsamości narodowej i religijnej. Założeniem organizacji jest również współdziałanie w obronie fundamentów cywilizacyjnych Europy oraz stworzenie przestrzeni odnowy społeczeństwa obywatelskiego. Współpraca odbywać się będzie także na płaszczyźnie akademickiej, której podstawą będzie m.in. Collegium Intermarium.

Podczas podpisania umowy, Instytut Ordo Iuris reprezentowali dr Tymoteusz Zych – wiceprezes, Karolina Pawłowska – dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego i Weronika Przebierała – analityk Centrum Prawa Międzynarodowego. Sojusz tworzą także Centrum Praw Podstawowych z Węgier, Alliance pro rodinu z Czech, Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku ze Słowacji oraz Nazione Futura z Włoch. Koalicja będzie miała swoje siedziby w Warszawie i Budapeszcie.

Sygnatariusze zwracają uwagę, że „prawa człowieka wynikają z prawa naturalnego i jedynie znajdują potwierdzenie w traktatach międzynarodowych. Nie są arbitralnie wyznaczone przez jednostki”. Mimo to, „nierzadko są wykorzystywane przeciwko istotom ludzkim”. Organizacje zapewniają również, że będą wspólnie pracować, aby „stworzyć na arenie międzynarodowej środowisko, w którym prawdziwa wolność jest jedną z podstawowych wartości”.

Sondaż: Izraelczycy oceniają prezydenturę Bidena. Tęsknią za Trumpem?

W Statucie podkreślono, że cywilizacja zachodnia znajduje się w kryzysie. Dlatego sygnatariusze zamierzają „bronić fundamentów, na których jest ona zbudowana – od społeczności lokalnych, przez instytucje państwowe, po subsydiarną funkcję prawa i społeczności międzynarodowej”. Ponadto, deklarują także dążenie do tego, by „europejskie społeczeństwa obywatelskie promowały szacunek dla tożsamości narodowych, wpisanych w podstawowe struktury państw, zarówno polityczne, jak i konstytucyjne”.

Współpraca w ramach Sojuszu ma się odbywać na różnych płaszczyznach. Koalicjanci zamierzają m.in. organizować konferencje i seminaria naukowe oraz publikować analizy, ekspertyzy i raporty. Planują również wspólne działania przed organami międzynarodowymi, takimi jak Unia Europejska, Rada Europy i ONZ. Współpraca dotyczyć będzie także działalności akademickiej, której jedną z platform będzie założona przez Ordo Iuris uczelnia Collegium Intermarium.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY