Podczas podpisania umowy, Instytut Ordo Iuris reprezentowali dr Tymoteusz Zych – wiceprezes, Karolina Pawłowska – dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego i Weronika Przebierała – analityk Centrum Prawa Międzynarodowego. Sojusz tworzą także Centrum Praw Podstawowych z Węgier, Alliance pro rodinu z Czech, Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku ze Słowacji oraz Nazione Futura z Włoch. Koalicja będzie miała swoje siedziby w Warszawie i Budapeszcie.
Sygnatariusze zwracają uwagę, że „prawa człowieka wynikają z prawa naturalnego i jedynie znajdują potwierdzenie w traktatach międzynarodowych. Nie są arbitralnie wyznaczone przez jednostki”. Mimo to, „nierzadko są wykorzystywane przeciwko istotom ludzkim”. Organizacje zapewniają również, że będą wspólnie pracować, aby „stworzyć na arenie międzynarodowej środowisko, w którym prawdziwa wolność jest jedną z podstawowych wartości”.
Sondaż: Izraelczycy oceniają prezydenturę Bidena. Tęsknią za Trumpem?
W Statucie podkreślono, że cywilizacja zachodnia znajduje się w kryzysie. Dlatego sygnatariusze zamierzają „bronić fundamentów, na których jest ona zbudowana – od społeczności lokalnych, przez instytucje państwowe, po subsydiarną funkcję prawa i społeczności międzynarodowej”. Ponadto, deklarują także dążenie do tego, by „europejskie społeczeństwa obywatelskie promowały szacunek dla tożsamości narodowych, wpisanych w podstawowe struktury państw, zarówno polityczne, jak i konstytucyjne”.
Współpraca w ramach Sojuszu ma się odbywać na różnych płaszczyznach. Koalicjanci zamierzają m.in. organizować konferencje i seminaria naukowe oraz publikować analizy, ekspertyzy i raporty. Planują również wspólne działania przed organami międzynarodowymi, takimi jak Unia Europejska, Rada Europy i ONZ. Współpraca dotyczyć będzie także działalności akademickiej, której jedną z platform będzie założona przez Ordo Iuris uczelnia Collegium Intermarium.