Dzień Praw Rodziny. Czarnek: “Dzieciom należy się prawda”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek / Fot. PAP/Paweł Supernak. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Atak na rodzinę jest tak potężny, że dzieciom w szkole należy się porcja prawdziwych informacji o rodzinie – mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas debaty z okazji Dnia Praw Rodziny. Wskazał również jak ważny jest przedmiot wychowania do życia w rodzinie kształtujący przyszłe pokolenia do zakładania podstawowej komórki społecznej.

W debacie z okazji Dnia Praw Rodziny oprócz szefa resortu edukacji wzięła udział Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Marlena Maląg, Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak oraz przewodnicząca Rady Rodziny, Dorota Bojemska.

Podczas dyskusji, Minister Edukacji zwrócił uwagę na aspekt wzmacniania roli przedmiotu wychowania do życia w rodzinie. Przypomniał, że został on wpisany jako zasadniczy punkt rządowej polityki oświatowej, a także, że ministerstwo edukacji uruchomiło specjalne szkolenia podyplomowe dla nauczycieli, aby dokształcić ich w tym aspekcie.

Ten przedmiot może spełniać jeszcze lepszą rolę, niż spełniał do tej pory. I dlatego wpisaliśmy go jako zasadniczy punkt naszej polityki oświatowej, po drugie uruchomiliśmy odpowiednie szkolenia podyplomowe dla nauczycieli, właśnie wychowania do życia w rodzinie, w ośrodkach doskonalenia nauczycieli

– wyjaśnił Przemysław Czarnek.

Zdaniem szefa resortu edukacji tylko rodzina spełnia trzy zasadnicze funkcje: prokreacyjną, opiekuńczą i wychowawczą. Podkreślił, że jest to istotna komórka w rozwoju społeczeństwa.

Wskazał, że zadaniem przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie jest promowanie rodziny. Jak mówił, ważne jest przekonywanie młodych ludzi, że opłaca się zakładać rodzinę, opłaca się wstępować w związek małżeński, opłaca się mieć dzieci. 

Zrobiliśmy pierwsze kroki, żeby wychowanie do życia w rodzinie było bardziej popularne. Do tej pory było tak, że na ogół ten przedmiot mógł być umieszczony na początku albo na końcu zajęć w planie lekcji. Teraz daliśmy dyrektorom szkół i radom pedagogicznym pełną swobodę w tym względzie. Chcemy zachęcać młodzież i dzieci do tego, żeby brały udział w tych zajęciach

– ocenił minister edukacji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wskazał, że istnieje potrzeba wyodrębnienia dyscypliny nauk o rodzinie, aby pokazać prawdziwe i pozytywne strony zakładania rodziny, której rola w obecnym świecie zaczyna mocno podupadać, co stanowi zagrożenie dla wyżu demograficznego.

Po to, żeby prostować wszystkie te fałsze, kłamstwa na temat rodziny, które w ostatnim czasie w Polsce i na świecie są bardzo mocno popularyzowane

– dodał.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY