- Minister Edukacji, Przemysław Czarnek wziął dzisiaj udział w specjalnej debacie z okazji Dnia Praw Rodziny.
- W swoim wykładzie wskazał na zasadniczą potrzebę dokształcania nauczycieli z przedmiotu wychowania do życia w rodzinie.
- Podkreślił znaczenie rodziny, jako istotnej komórki definiującej ciągłość społeczeństwa.
- Zachęcał zarówno nauczycieli oraz uczniów do większego zaangażowania w ten przedmiot.
- Zobacz także: Minister Czarnek wprowadza do szkół nowy przedmiot. “By odzyskiwać pokolenia nieświadomych młodych Polaków”
W debacie z okazji Dnia Praw Rodziny oprócz szefa resortu edukacji wzięła udział Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Marlena Maląg, Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak oraz przewodnicząca Rady Rodziny, Dorota Bojemska.
Podczas dyskusji, Minister Edukacji zwrócił uwagę na aspekt wzmacniania roli przedmiotu wychowania do życia w rodzinie. Przypomniał, że został on wpisany jako zasadniczy punkt rządowej polityki oświatowej, a także, że ministerstwo edukacji uruchomiło specjalne szkolenia podyplomowe dla nauczycieli, aby dokształcić ich w tym aspekcie.
Ten przedmiot może spełniać jeszcze lepszą rolę, niż spełniał do tej pory. I dlatego wpisaliśmy go jako zasadniczy punkt naszej polityki oświatowej, po drugie uruchomiliśmy odpowiednie szkolenia podyplomowe dla nauczycieli, właśnie wychowania do życia w rodzinie, w ośrodkach doskonalenia nauczycieli
– wyjaśnił Przemysław Czarnek.
Zdaniem szefa resortu edukacji tylko rodzina spełnia trzy zasadnicze funkcje: prokreacyjną, opiekuńczą i wychowawczą. Podkreślił, że jest to istotna komórka w rozwoju społeczeństwa.
Wskazał, że zadaniem przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie jest promowanie rodziny. Jak mówił, ważne jest przekonywanie młodych ludzi, że opłaca się zakładać rodzinę, opłaca się wstępować w związek małżeński, opłaca się mieć dzieci.
Zrobiliśmy pierwsze kroki, żeby wychowanie do życia w rodzinie było bardziej popularne. Do tej pory było tak, że na ogół ten przedmiot mógł być umieszczony na początku albo na końcu zajęć w planie lekcji. Teraz daliśmy dyrektorom szkół i radom pedagogicznym pełną swobodę w tym względzie. Chcemy zachęcać młodzież i dzieci do tego, żeby brały udział w tych zajęciach
– ocenił minister edukacji.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Wskazał, że istnieje potrzeba wyodrębnienia dyscypliny nauk o rodzinie, aby pokazać prawdziwe i pozytywne strony zakładania rodziny, której rola w obecnym świecie zaczyna mocno podupadać, co stanowi zagrożenie dla wyżu demograficznego.
Po to, żeby prostować wszystkie te fałsze, kłamstwa na temat rodziny, które w ostatnim czasie w Polsce i na świecie są bardzo mocno popularyzowane
– dodał.
tvp.info