Oficjalna wizyta Andrzeja Dudy na Litwie. Pojawi się temat bezpieczeństwa regionalnego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prezydent RP Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą

Prezydent RP Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą / Fot. PAP/Radek Pietruszka. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

O godzinie 14 czasu litewskiego Andrzej Duda spotka się z prezydentem Litwy - Gitanasem Nausedem. Podczas oficjalnego pobytu prezydenta, przewidziana jest inauguracja Polsko-Litewskiego Forum Biznesowego.
  • Oficjalna wizyta prezydenta i jego małżonki na Litwie potrwa dwa dni.
  • W planach m.in. zainaugurowanie Polsko-Litewskiego Forum Biznesowego, jak również spotkania z przedstawicielami władz litewskich.
  • – To są bardzo ważne elementy, które pokazują trwałość relacji polsko-litewskich w wymiarze historycznym i współczesnym – powiedział szef prezydenckiego gabinetu, Krzysztof Szczerski.
  • Zobacz także: Ranking zaufania do polityków. Bąkiewicz debiutuje w zestawieniu.

Dwudniowa wizyta na Litwie

Oficjalna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Litwie rozpocznie się od spotkania z prezydentem Litwy o godz. 14. czasu litewskiego (godz. 13. czasu polskiego). Głowy państwa będą rozmawiać o bezpieczeństwie regionalnym, współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza, a także poruszą temat Białorusi i Unii Europejskiej.

Będzie to wizyta bardzo bogata w treść i bardzo bogata w symbole.

Zaznaczył Szczerski.

Prezydenci obu państw spotkają się również na ceremonii w celu podpisania deklaracji o ustanowieniu polsko-litewskiej Rady Prezydenckiej. Ma być to “ciało doradcze, które ma wzmocnić współpracę między krajami w sferze stosunków dwustronnych oraz na szczeblu UE i NATO” – wyjaśnił doradca prezydenta Litwy ds. polityki zagranicznej – Asta Skaisgiryte. W ramach rady będą odbywać się spotkania naprzemienne w obu krajach, którym raz do roku będzie przewodniczyć prezydent.

Przewidziana jest także zdalna konferencja prasowa.

Rozkład prezydenckiej wizyty

Jeszcze dziś Andrzej Duda spotka się w sejmie z Viktoriją Czmilyte-Nielsen, nowo wybraną przewodniczącą izby. O godz. 17 czasu litewskiego wystąpi podczas sesji plenarnej, które – wg Szczerskiego – będzie nawiązywało do 500-lecia urodzin Zygmunta Augusta. Pół godziny później, Duda uda się na spotkanie z ustępującym premierem Litwy – Sauliusem Skvernelisem.

Jutrzejszy dzień rozpocznie się od spotkania Andrzeja Dudy i Ingridą Szimonyte, kandydatką na nowego szefa litewskiego rządu. Uda się również na cmentarz oraz na cmentarz Rossa, gdzie spoczywa serce marszałka Piłsudskiego, a także jego matka. Ponadto złoży wieńce pod pomnikiem upamiętniającym ofiary walki o niepodległość Republiki Litewskiej.

We środę odbędzie się inauguracja Forum Biznesowego, a całość spotkania zakończy wizyta złożona posłom Akcji Wyborczej Polaków na Litwie w Związku Chrześcijańskich Rodzin.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY