Chorzy na mukowiscydozę walczą o refundację kosztownego leku. “Umieramy”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szpital

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Unsplash/Marcelo Leal

"W Polsce chorzy na mukowiscydozę zostali skazani na śmierć - długą i w męczarniach" pisze ruch "2000 powodów", który walczy o refundację bardzo drogiego leku, który może uratować ich życie.
  • “Mam nadzieję na to, że znajdą się ludzie, którzy zechcą mi pomóc, a moje życie nie wyda się dla nich za drogie” – pisze 23-letnia Kamila chora na śmiertelną mukowiscydozę.
  • Lek, “dający spektakularne rezultaty”, jest bardzo drogi, a ponadto w Polsce dalej nie podlega refundacji.
  • Chorzy usilnie walczą o refundację leku, który obecnie refundowany jest dla pięciu osób.
  • Zobacz także: Minister Czarnek: nie będzie powrotu do nauki zdalnej w najbliższej przyszłości.

“W Polsce połowa chorych umiera przed 24 urodzinami”

“W Polsce chorzy na mukowiscydozę zostali skazani na śmierć – długą i w męczarniach. Polski system zdrowia nie zapewnia bowiem tego, po co sięgają inne kraje – nowoczesnych, skutecznych leków przyczynowych, które pozwalają na dłuższe i pełniejsze życie chorych” – możemy przeczytać na stronie “2000 Powodów”.

Jedna z mam chorej na mukowiscydozę dziewczynki, opisuje przebieg choroby. “Organizm produkuje bardzo gęstą wydzielinę, która zatyka między innymi oskrzela, przewody trzustki i wątroby”. Dodaje, że prowadzi to do “przewlekłego stanu zapalnego, niekończących się infekcji, wyniszczenia narządów, a w konsekwencji do przedwczesnej śmierci”.

W obecnych czasach są dostępne zarówno nowoczesne terapie, jak również leki przyczynowe.

Są dostępne cztery leki przyczynowe. Polska od listopada 2020 roku refunduje jeden. Tyle, że taki, który dotyczy pacjentów z rzadko spotykaną u nas mutacją. Na 2000 chorych w Polsce ten lek jest odpowiedni dla 5 osób.

Powiedziała mama chorej na mukowiscydozę Hani, Anna Cisowska.

Walka o refundację leku

Osoby zmagające się z tą poważną chorobą walczą o refundację leku Kaftrio, który jest przeznaczony dla 90 proc. osób chorych. – Zachodnia prasa nazywa go “game changerem”, absolutnym przełomem. Daje spektakularne rezultaty. Ten lek zmienia mukowiscydozę z choroby śmiertelnej na przewlekłą – tłumaczy jedna z kobiet.

Co więcej, producent leku złożył wniosek o refundację, co daje światełko w tunelu. Jednakże konieczna jest ocena leku przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Niestety prezes agencji nie jest przychylny jego refundacji.

W stanowisku prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji najbardziej rozczarowują przywołane argumenty, które właściwie ograniczają się do kwestii ekonomicznych. Skuteczność terapii, a jest ona bezsprzeczna, w obliczu jej ceny schodzi na drugi plan.

Powiedziała Magdalena Czerwińska-Wyraz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.

Jednakże nie gasną nadzieje na zwiększenie dostępu do leku wśród chorych.

Światełkiem w tunelu jest to, że minister ma możliwość podjęcia innej decyzji niż rekomendacja Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Czy weźmie ją pod uwagę? Nie wiemy. Wiemy, że kolejnym etapem w tej chwili są negocjacje ekonomiczne, które toczą się pomiędzy producentem leku a komisją ekonomiczną Ministerstwa Zdrowia.

Powiedziała Anna Cisowska.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

wydarzenia.interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY