Europejskie organizacje: UE powinna być zbudowana na współpracy suwerennych państw

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Siedziby instytucji Unii Europejskiej

Siedziby instytucji Unii Europejskiej / Fot. Pixabay

Unia Europejska powinna być wspólnotą zbudowaną na współpracy suwerennych państw narodowych, stwierdziły organizacje członkowskie Rady Współpracy Obywatelskiej Unii Europejskiej (EuCET) w oświadczeniu końcowym po dwudniowej konferencji, która odbyła się w sobotę.

Zobacz także: Minister Czarnek: nie będzie powrotu do nauki zdalnej w najbliższej przyszłości

W oświadczeniu końcowym wezwano do stworzenia UE, która bierze pod uwagę tradycje historyczne, siłę gospodarczą i interesy narodowe państw członkowskich, dążąc jednocześnie do jak najszerszej współpracy. W oświadczeniu EuCET odrzucił to, co nazwał wysiłkami obecnego kierownictwa UE, by scentralizować blok, jak również “ideologie, które kwestionują historyczne dziedzictwo Europy i jej judeochrześcijańskie korzenie”.

EuCET chce silnej Europy, w której decyzje Rady Europejskiej nie mogą być unieważniane przez rezolucje niższego szczebla – napisano w oświadczeniu i wezwano do wzmocnienia instytucji europejskiej inicjatywy obywatelskiej.

Rada wyraziła również swoje poparcie dla lokalnych gospodarek, ochrony granic UE, powstrzymania nielegalnej imigracji i ochrony środowiska. Jeśli chodzi o politykę zagraniczną, EuCET wyraziła szacunek dla zwyczajów, tradycji i systemów politycznych innych krajów, mówiąc, że nie chce w nie ingerować poprzez “eksport demokracji”.

László Csizmadia, założyciel węgierskiego prorządowego Forum Unii Obywatelskiej (COF) i związanej z nim fundacji COKA, która powołała do życia obywatelską organizację partnerską EuCET, powiedział na konferencji prasowej, że UE powinna być organizowana raczej od dołu do góry niż od góry do dołu. Imre Palkovics, który stoi na czele związku zawodowego MOSZ, zwrócił uwagę na toczącą się w UE debatę na temat przyszłości wspólnoty. Dlatego EuCET utworzy komitet składający się z przedstawicieli organizacji członkowskich, który przedłoży propozycje grupy kierownictwu wspólnoty.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Luca Malcotti, zastępca sekretarza generalnego włoskiej Powszechnej Unii Pracy (UGL), wezwał do stworzenia Europy socjalnej, w której zagwarantowany jest dialog między pracodawcami i pracownikami oraz suwerenność państw członkowskich. Henri Malosse, były przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EESC), przewodniczący Vocal Europe i Stowarzyszenia Jeana Monneta, stwierdził, że instytucje UE dzielą dziś Europejczyków i nastawiają państwa członkowskie przeciwko sobie. Stwierdził też, że wolność europejska panuje dziś w Europie Środkowej, ale zachodni Europejczycy “nie są już wolni”.

dailynewshungary.com

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY