Premier o polskiej gospodarce: “Chcemy, żeby owoce wzrostu były dzielone sprawiedliwie”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
WARSZAWA POSIEDZENIE SEJMU

WARSZAWA POSIEDZENIE SEJMU / Fot. PAP/Paweł Supernak

"Silna gospodarka jest ważna dla bezpieczeństwa obywateli" - oświadczył polski premier Mateusz Morawiecki
  • Szef rządu przedstawił przykład Polski. Jak zaznaczył, w kraju po obaleniu komunizmu funkcjonowała „gospodarka nastawiona na dominację zysków kapitałowych, a więc skazana na generowanie nierówności”
  • Propozycją naprawy tej sytuacji ma być przygotowany przez rząd program Polski Ład.
  • Premier wyraził jednak przekonanie, że w naprawie finansów publicznych nie wystarczy zmienić nastawienie, trzeba też wdrożyć rozwiązania uszczelniające system podatkowy.
  • Zobacz także: Parlament Europejski atakuje Komisję Europejską. “Bezprecedensowy pozew”

Premier Morawiecki pisał o polskiej gospodarce w tekście opublikowanym w węgierskim dzienniku „Magyar Hirlap”.

„Świat powoli wychodzi z pandemii koronawirusa, ale jednocześnie wchodzi w nową epokę niepewności. W obliczu nowych zagrożeń i wyzwań trzeba nowego spojrzenia na geopolityczne realia. To siła krajowych gospodarek będzie kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom” – napisał Morawiecki.

Premier pisze o polskiej gospodarce

Szef rządu przedstawił przykład Polski. Jak zaznaczył, w kraju po obaleniu komunizmu funkcjonowała „gospodarka nastawiona na dominację zysków kapitałowych, a więc skazana na generowanie nierówności”, i propozycją naprawy tej sytuacji jest przygotowany przez rząd program Polski Ład.

„Chcemy, żeby owoce wzrostu były dzielone sprawiedliwie i by polscy pracownicy nareszcie zarabiali na europejskim poziomie. Polsce zależy na dołączeniu do grona europejskich liderów rozwoju” – zaznaczył Morawiecki.

Wyraził przekonanie, że znaczna część tej pracy została już wykonana w ostatnich latach. Podkreślił, że Polska jest w czołówce państw OECD pod względem wzrostu wynagrodzeń, ma jeden z najniższych poziomów bezrobocia w UE, a jednocześnie w kraju wzrasta produktywność pracy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Działania polskiej administracji

Wyraził jednak przekonanie, że w naprawie finansów publicznych nie wystarczy zmienić nastawienie, trzeba też wdrożyć rozwiązania uszczelniające system podatkowy. 

„Stworzyliśmy w tym celu Krajową Administrację Skarbową, stawiając jednocześnie na cyfryzację procesu kontroli płacenia podatków” – oznajmił.

„Obniżenie poziomu zadłużenia oraz sprawny system finansów publicznych umożliwiły także odpowiednią reakcję państwa na kryzys gospodarczy i pozwoliły na zbudowanie narzędzi wsparcia dla pracowników i firm, tzw. Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej. Właśnie w ten sposób udało się uratować miliony miejsc pracy, jednocześnie utrzymując kluczowe programy społeczne i inwestycje w infrastrukturę” – podkreślił.

Jak przekazał „Magyar Hirlap”, tekst polskiego premiera jednocześnie ukazał się w miesięczniku „Wszystko Co Najważniejsze” w ramach projektu Giełdy Papierów Wartościowych.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY