Ursula von der Leyen nie ma wątpliwości. Prawo unijne ważniejsze od prawa krajowego

Dodano   7  
  Loading
Szefowa KE Ursula von der Leyen

Szefowa KE Ursula von der Leyen / Fot. Twitter

Podczas środowego posiedzenia unijnych komisarzy przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że możliwe jest wszczęcie wobec Polski procedury naruszeniowej, bądź procedury o naruszenie praworządności z art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej.
  • Komisja Europejska przyjrzy się zapisom polskiej Konstytucji po ostatnim wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
  • Ursula von der Leyen ma poważne wątpliwości co do odpowiedniej hierarchii w polskim ustawodawstwie.
  • Zdaniem szefowej KE europejskie traktaty są nadrzędnym prawem wobec krajowych przepisów.
  • Zobacz także: Rzecznik rządu o protestach opozycji: “Donald Tusk oszukał te osoby”

Komisja Europejska głosem komisarz ds. Energii Kadri Simon, poinformowała o tym, że Bruksela w trosce o polskich obywateli, przyjrzy się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. potwierdzenia wyższości polskiej Konstytucji nad traktatami unijnymi.

Przewodnicząca podkreśliła, że naszym celem musi być zapewnienie, że prawa polskich obywateli są chronione i że wszyscy będą mogli korzystać z dobrodziejstw Unii Europejskiej, jak wszyscy pozostali obywatele

– powiedziała Kadri Simson.

Szefowa Komisji Europejskiej jest w pełni przekonana o wyższości praw unijnych nad krajowymi konstytucjami o czym zapewniała komisarz ds. energii w swojej dzisiejszej wypowiedzi.

Wyjaśniła, że wciąż trwa pogłębiona analiza tego wyroku, ale po wstępnej ocenie widać poważne problemy związane z nadrzędnością prawa europejskiego. Przewodnicząca przedstawiła serię możliwych reakcji (…): od nowej procedury naruszeniowej, przez zastosowanie mechanizmu warunkowości, po procedurę z art. 7

– dodała.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

TK w obronie polskiej ustawy zasadniczej

Po wniosku premiera Mateusza Morawieckiego, polski Trybunał Konstytucyjny wystosował orzeczenie, w którym uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami udzielonych przez Polskę kompetencji, są niezgodne z polską ustawą zasadniczą.

Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

polsatnews.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
Lolek
Gość
Lolek
13 października 2021 21:21

Może sobie kwoka się szarogęsić ale tylko w soim kurniku.

Jerzy
Gość
Jerzy
13 października 2021 23:08

To niemiecka czy unijna konstytucja jest ważniejsza?

Syntax
Gość
Syntax
14 października 2021 01:29

Polska powinna w końcu zrobić coś żeby nas z tej UE wywalili. Na początek proponuje tych koczowników ze wschodniej granicy transportować na zachodnią i południowo-zachodnią za Turów 🙂 Żaden Polexit w naszym społeczeństwie z mentalnością niewolnika w większości w systemie demokratycznym jest niemożliwy.

Jom
Gość
Jom
14 października 2021 07:26

PRECZ Z KOMUNĄ!

hens
Gość
hens
14 października 2021 16:15

ᴋᴀɴɪᴇᴄᴢɴᴀ! ᴀ ᴍᴏʀᴅᴏᴡᴀɴɪᴇ ᴅᴢɪᴇᴄɪ ɴɪᴇᴢʙʏᴡᴀʟɴʏᴍ ᴘʀᴀᴡᴇᴍ ᴄᴢɪᴇŁᴀᴡɪᴇᴋᴀ!

No to już wiemy o jakich to czieławieków chodzi. O nazioli!

hens
Gość
hens
14 października 2021 16:24

UE zarządzane jest przez nieogarnięte stare dupy, które trafiły tam nie ze względu na swoje walory umysłowe i dokonania, ale z powodu parytetów płciowych tych “człowieków”.

To co obecnie dzieje się na całym świecie to POKŁOSIEEE tej debilnej filozofii!

Kobiety z trudem odnajdują się w kuchni, sądząc po ilości renomowanych kucharzy i kucharek, a cóż dopiero w polityce!

Raz trafiło się kurze ziarno, kiedy Kopacz nie kupiła syfu na grypę! Nie dlatego nie kupiła bo wiedziała co to za syf, ale dlatego, że nie chciało się jej organizować kasy. A za pozostałe “sukcesy” powinna zwyczajnie wisieć na pekinie! Nogami do góry!

Emilian58
Gość
Emilian58
15 października 2021 01:12

Wyciekły dokumenty świadczące o tym że ta Niemka dostała od Pfizera 4 miliony euro łapówki!!! No i cisza bo pewnie nie ona jedna jest umoczona. Babsko mówi o praworządności i demokracji a te pasożyty w Brukseli nie mają mandatu demokratycznego! Wybierają się w swoim,parszywym gronie i owszem.

POLECAMY