Ursula von der Leyen nie ma wątpliwości. Prawo unijne ważniejsze od prawa krajowego

Dodano   13
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szefowa KE Ursula von der Leyen

Szefowa KE Ursula von der Leyen / Fot. Twitter

Podczas środowego posiedzenia unijnych komisarzy przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że możliwe jest wszczęcie wobec Polski procedury naruszeniowej, bądź procedury o naruszenie praworządności z art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej.
  • Komisja Europejska przyjrzy się zapisom polskiej Konstytucji po ostatnim wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
  • Ursula von der Leyen ma poważne wątpliwości co do odpowiedniej hierarchii w polskim ustawodawstwie.
  • Zdaniem szefowej KE europejskie traktaty są nadrzędnym prawem wobec krajowych przepisów.
  • Zobacz także: Rzecznik rządu o protestach opozycji: “Donald Tusk oszukał te osoby”

Komisja Europejska głosem komisarz ds. Energii Kadri Simon, poinformowała o tym, że Bruksela w trosce o polskich obywateli, przyjrzy się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. potwierdzenia wyższości polskiej Konstytucji nad traktatami unijnymi.

Przewodnicząca podkreśliła, że naszym celem musi być zapewnienie, że prawa polskich obywateli są chronione i że wszyscy będą mogli korzystać z dobrodziejstw Unii Europejskiej, jak wszyscy pozostali obywatele

– powiedziała Kadri Simson.

Szefowa Komisji Europejskiej jest w pełni przekonana o wyższości praw unijnych nad krajowymi konstytucjami o czym zapewniała komisarz ds. energii w swojej dzisiejszej wypowiedzi.

Wyjaśniła, że wciąż trwa pogłębiona analiza tego wyroku, ale po wstępnej ocenie widać poważne problemy związane z nadrzędnością prawa europejskiego. Przewodnicząca przedstawiła serię możliwych reakcji (…): od nowej procedury naruszeniowej, przez zastosowanie mechanizmu warunkowości, po procedurę z art. 7

– dodała.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

TK w obronie polskiej ustawy zasadniczej

Po wniosku premiera Mateusza Morawieckiego, polski Trybunał Konstytucyjny wystosował orzeczenie, w którym uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami udzielonych przez Polskę kompetencji, są niezgodne z polską ustawą zasadniczą.

Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

polsatnews.pl

Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY