Administracja Bidena walczy z wyzyskiem obcokrajowców. Co na to pracodawcy?

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Radiowozy DHS

Radiowozy DHS / fot. wikimedia commons

Agenci urzędu ds. imigracji i ceł (ICE) zaprzestaną nalotów na firmy zatrudniające bez zezwolenia obcokrajowców, by ich aresztować.
  • W ocenie DHS zwyczaj przeprowadzania masowych nalotów na zakłady pracy, by przy tej okazji wyłapać nielegalnych pracowników, był często wykorzystywała administracja prezydenta Donalda Trumpa.
  • Według rozgłośni NPR, nowe zarządzenie jest dowodem zmiany strategii w polityce migracyjnej administracji prezydenta Joe Bidena.
  • Organizacje walczące o prawa imigrantów z zadowoleniem przyjęły zmianę polityki migracyjnej, chociaż niektóre grupy uważają to za pierwszy krok.
  • Zobacz także: Polska wygrała z Albanią. Nadzieje na Mundial 2022 przedłużone

Administracja Bidena walczy z wyzyskiem obcokrajowców. Agenci urzędu ds. imigracji i ceł (ICE) zaprzestaną nalotów na firmy zatrudniające bez zezwolenia obcokrajowców, by ich aresztować. Całą odpowiedzialnością za łamanie przepisów obciążą pracodawców – zadecydował Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS).

Administracja Bidena walczy z wyzyskiem obcokrajowców

Sekretarz bezpieczeństwa krajowego Alejandro Mayorkas zaznaczył w memorandum, że prawdziwym problemem nie są pracownicy podejmujący obowiązki bez zezwolenia na pracę, ale pracodawcy, którzy ich „wyzyskują”.

W ocenie resortu zwyczaj przeprowadzania masowych nalotów na zakłady pracy, by przy tej okazji wyłapać nielegalnych pracowników, był często wykorzystywany za rządów administracji prezydenta Donalda Trumpa jako sposób „karania” i „uciszania” pracowników, którzy zaczynali sprawiać kłopoty swym pracodawcom.

„Operacje te, wymagające zaangażowania dużych zasobów ludzkich ICE, kończyły się aresztowaniem setek pracowników. (…) Były używane przez nastawionych na zysk pracodawców jako narzędzie odwetu na ludziach domagających się (respektowania) swoich praw” – zaznaczono w oświadczeniu, którego fragmenty cytuje amerykańskie radio publiczne NPR.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Zmiana strategii w polityce migracyjnej

Według rozgłośni nowe zarządzenie jest dowodem zmiany strategii w polityce migracyjnej administracji prezydenta Joe Bidena. W strategii tej kładzie się nacisk na ściganie firm i pracodawców, którzy łamią prawo, a nie na karaniu pracowników. Do oceny prokuratora pozostanie, czy należy chronić danego pracownika. Nastąpi to w przypadku, kiedy występuje jako świadek lub pada ofiarą nadużyć lub wyzysku w miejscu pracy.

„Nie będziemy tolerować pozbawionych skrupułów właścicieli firm, którzy wykorzystują pracowników niemających zalegalizowanego statusu imigracyjnego do realizacji swoich sprzecznych z prawem celów lub wymuszania na migrantach akceptowania zagrażających zdrowiu i życiu warunków pracy” – podkreślił Mayorkas w komunikacie.

Organizacje walczące o prawa imigrantów z zadowoleniem przyjęły zmianę polityki migracyjnej, chociaż niektóre grupy uważają to za pierwszy krok. Narodowe Partnerstwo dla Nowych Amerykanów ponowiło wezwanie do reformy tej polityki. Chodzi o objęcie ochroną milionów nieudokumentowanych imigrantów przybyłych do USA w wieku dziecięcym oraz korzystających z statusu tymczasowo ich chroniącego. Informację podkreśla w komentarzu stacja NPR.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY