„Zaszczepieni nadal chorują”. W USA powstał lek, który będą przyjmować profilaktycznie

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!

Tabletki. Zdjęcie ilustracyjne / fot. Pixabay

Do Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) wpłynął wniosek o zezwolenie na awaryjne użycie molnupiraviru na Covid-19 w Stanach Zjednoczonych. Tabletki mają zmniejszyć ryzyko hospitalizacji o połowę.
  • Pięciodniowa kuracja lekiem firmy Merck ma kosztować 700 dolarów.
  • Koncern planuje wyprodukować 10 mln zestawów do końca 2021 rok. Do USA po zatwierdzeniu preparatu przez FDA ma trafić 1,7 mln.
  • Nowatorski lek w przeciwieństwie do innych kuracji przeciwwirusowych można podawać pacjentom w domu.
  • Zobacz także: Po szczepieniu spada odporność

Koncern Merck & Co. oraz partner firmy Ridgeback Biotherapeutics LP złożyli wniosek o dopuszczenie molnupiraviru w leczeniu łagodnego lub umiarkowanego przebiegu choroby Covid-19. Kuracja ma dotyczyć osób dorosłych, którzy narażeni są na rozwój choroby i wystąpienie powikłań.

Szczepienie to za mało?

Choć niektórzy ludzie są zaszczepieni, to nadal się zakażają. Dlatego warto mieć do dyspozycji leki, które będą niwelować infekcje na samym początku. Osoby, które miały kontakt z zakażoną osobą, mogą także profilaktycznie przyjmować leki, aby zahamować replikację wirusa na najwcześniejszym etapie

– informuje prof. Konrad Rejdak.


Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Amerykańskie media podają, że użycie tabletek ma być bezpieczne, dobrze tolerowane, niedrogie i łatwe do podania. Eksperymentalny molnupiravir bezpośrednio przeciwdziała wirusowi, ograniczając uszkodzenie organizmu i czas trwania choroby. Pigułka Merck wchodzi w reakcję z enzymem koronawirusa, który odpowiada za kopiowanie jego kodu genetycznego i reprodukcję. Sterydy i leki rozrzedzające krew stosowane obecnie nie walczą bezpośrednio z wirusem, a jedynie zapobiegają pogorszeniu objawów Covid-19.

Przerwanie łańcucha zakażeń

Kuracja lekiem firmy Merck będzie odbywać się w domu, w przeciwieństwie do przeciwwirusowych terapii remdesiwirem i przeciwciałami monoklonalnymi. Molnupiravir będzie stosowany doustnie w formie tabletek, a do tej pory leki podawane były we wlewie dożylnym w szpitalu lub klinice. Leczenie w domu pozwoli uniknąć ryzyka przeniesienia wirusa na personel medyczny i innych pacjentów.

Decyzja ws. złożonego wniosku może zapaść w ciągu kilku tygodni. W tym czasie FDA dokładnie przeanalizuje dane firmy dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności leku. Następnie wyniki zostaną prawdopodobnie zgłoszone do organów regulujących na całym świecie.

polsatnews.pl, wp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY