Niemiecki europoseł apeluje o pozbawienie Polski wszystkich środków unijnych

Dodano   15
  LoadingDodaj do ulubionych!
Martin Schulz i Daniel Freund

Martin Schulz i Daniel Freund / Fot. Facebook/EuropaDaniel

Niemiecki europoseł Daniel Freund twierdzi, że Komisja powinna natychmiast wstrzymać płatności z budżetu UE na rzecz Polski. Nie tylko 24 miliardy euro z funduszu odbudowy, który już został zamrożony w oczekiwaniu na zatwierdzenie. Freund chce pozbawić Polskę wszelkich unijnych dofinansowań.
  • W czwartek polski Trybunał Konstytucyjny orzekł wyższość prawa krajowego nad prawem unijnym.
  • Wyrok potwierdza, że niektóre przepisy Traktatu o Unii Europejskiej nie są zgodne z polską Konstytucją.
  • Według jednego z niemieckich europosłów Polska powinna utracić wszystkie środki z UE.
  • Zobacz także: Zemmour w drugiej turze? Zaskakujący sondaż przed wyborami we Francji

Reperkusje wyroku TK

Freund twierdzi, że Komisja Europejska powinna natychmiast wstrzymać płatności z budżetu UE na rzecz Polski. Nie tylko 24 miliardy euro z Funduszu Odbudowy, który już został zamrożony w oczekiwaniu na zatwierdzenie. Eurodeputowany z niemieckiej partii zielonych zasugerował odebranie Polsce wszystkich wpływów unijnych.

– To orzeczenie jest decydującym momentem dla przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen. Pokazuje ono, że ustępstwa nie działają. Jedynym językiem, który zrozumie Warszawa jest zamrażanie pieniędzy

– tłumaczył Freund.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Zachodnie głosy podzielone

Podobnego zdania co Freund jest przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli. Włoski eurokrata oświadczył, że polski werdykt “nie może pozostać bez konsekwencji”.

Swoim niezadowoleniem postanowiła podzielić się także liderka socjalistycznej międzynarodówki Iratxe García, która przyleci dziś do Warszawy, by w sobotę spotkać się z polskimi sędziami.

– Żadne państwo członkowskie nie powinno być w stanie uchylać się od prawa UE i nadal korzystać z dobrodziejstw tej Unii. Jestem bardzo zmartwiona.

– zaznaczyła liderka grupy Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim.

– Komisja pozwoliła posunąć się za daleko. Czas działać.

– dodała hiszpańska europoseł.

Zupełnie innego zdania jest jeden z faworytów w wyścigu o fotel prezydenta Francji, Éric Zemmour. Popularny konserwatywno-wolnościowy publicysta opublikował w piątek w mediach społecznościowych specjalny komunikat w tej sprawie. Pisze w nim, że rozumie decyzję polskiego TK i wspiera Polaków.

politico.eu, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY